Draghi Brexit’e Rağmen İyimser

ECB beklendiği gibi faizlerde bir değişiklik yapmadığını açıkladı bugün ve ECB başkanı Draghi basın toplantısında basının karşısına geçti. Draghi her zaman olduğu gibi faiz oranlarının uzunca bir süre mevcut veya daha düşük seviyelerde kalacağını söyleyerek başladı konuşmasına ve ekonomik toparlanmanın ılımlı bir hızda devam ettiğini belirtti.

Enflasyonun önümüzdeki aylarda düşük kalacağını ve bu senenin sonlarına doğru yükselmeye başlayarak 2017 ve 2018’de de yükselişine devam etmesini beklediklerini dile getiren Draghi büyüme üzerindeki risklerin aşağı yönlü olduğunu ekledi. Yapısal reformların gerekliliğine vurgu yapan Draghi işsizlik oranının düşmesi ve büyümenin hızlanması için politikacılara reform çağrısı yaptı.

Draghi’nin basın toplantısı ile ilgili en çok merak edilen konu Brexit ile ilgili gelecek olan yorumlardı. Draghi Euro Bölgesi ekonomisi Brexit’in etkilerini savuşturduğunu söyledi ve bankacılık dışı sektörlerde Brexit nedeniyle herhangi bir risk gözlemlemediklerini belirtti. Ayrıca enflasyon görünümünde de Brexit’in önemli bir etki yaratmadığını ifade etti.

Brexit’in Euro ekonomisi üzerinde yaratabileceği riskler konusunda çok endişeli görünmemesi ve ileriye dönük güçlü bir faiz indirimi veya yeni parasal gevşeme adımı sinyali vermemesi nedeniyle Draghi’nin konuşması sırasında euro alışları geldi ve EURUSD 1.1060 seviyelerine kadar tırmandı.

Fakat ABD’den açıklanan haftalık işsizlik başvurularının 253 bin ile beklentiden çok daha iyi gelmesi nedeniyle dolar güçlü ve bu nedenle de EURUSD’deki yükseliş kalıcı olamadı. Raporu kaleme aldığımız anlarda EURUSD 1.1020 altında işlem görmekte.

1.10 – 1.0980 bölgesi güçlü bir destek olarak dikkatimizi çekiyor. Bu bölgenin kırılmasıyla önce 1.09 sonra da 1.08’lere doğru bir geri çekilme görebiliriz. Diğer yandan 1.1080 – 1.1060 bölgesi güçlü bir direnç bölgesi ve bu bölgenin aşılmasıyla birlikte önce 1.1120 sonra da 1.1180’lere doğru bir yükseliş başlayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.