Dördü Bir Arada

Federal Rezerv Sistemi’nin hala hayatta olan dört başkanı dün akşam New York’ta bir araya geldi. Kim bu başkanlar? Kronolojik olarak gidersek Paul Volcker (1979 – 1987), Alan Greenspan ( 1987 – 2006), Ben Bernanke (2006 – 2014) ve tabi ki şu anki başkan Janet Yellen. Federal Rezerv tarihinin neredeyse yarısını temsil eden başkanları bir araya getirmesi ve Fed’in yıllar içerisinde değişen politikaları ile mücadele ettiği problemleri hatırlatması açısından ilginç bir toplantıydı.

Başkanlar daha önce de 2013’de Federal Rezerv Sistemi’nin yüzüncü kuruluş yıl dönümü kutlaması için bir araya gelmiş fakat ekonomi veya para politikası tartışılmamıştı o kutlama toplantısında.

Yellen’in da konuşması sırasında söylediği gibi Volcker ve Greenspan yüksek enflasyonla mücadele ederken Yellen düşük enflasyonla mücadele ediyor. Herhalde dönemler arasındaki en büyük fark da budur.

Ekonominin sağlam bir yolda olduğunu söyleyen Yellen, ABD ekonomisinin bir balon ekonomisi olduğuna katılmadığını belirtti. Aralık ayındaki faiz artışını da savundu Yellen ve faiz artışından sonra da ekonomi ilerlemeye devam etti dedi ve ‘faiz artışlarının kademeli olarak devam edeceğini tahmin ediyorum’ diye ekledi.

Yellen herhangi bir dolar hedefimiz yok derken güçlü doların ekonomi üzerinde bir baskı yarattığını fakat tüketici harcamalarının bu etkiyi dengeleyecek kadar güçlü olduğuna dikkat çekti. Yani hafif bir yakınma var dolardaki yükselişten.

Ben Bernanke ise global zayıflık ve düşük üretkenliği ABD ekonomisi için en önemli riskler olarak sayarken, Fed’in kurşunlarının henüz tükenmediğini fakat mali politikanın da artık topa girmesi gerektiğini belirtti. Greenspan yine düşük üretkenliğe dikkat çekerek üretkenlik sorunu çözülmediği taktirde gelecek için çok büyük bir ilerleme kaydedilemeyeceğine vurgu yaptı. Dört başkanın en kıdemlisi Paul Volcker ise Fed öncesi de resesyonlar yaşandığını belirterek bu tür krizler ile ilgili aşırı bir endişe duyulmaması gerektiği görüşünü paylaştı.

Piyasaların daha çok kimin yorumlarıyla ilgilendiğini tahmin etmek zor değil herhalde; Janet Yellen. Fakat Yellen’in yorumları da ileriye dönük mesajlar yerine daha çok bir durum değerlendirmesi tarzında.

ABD borsalarının ekside kapanmasının ardından Asya borsaları da ABD’nin izinde. Çin Şangay endeksi ve Şenzen CSI300 endeksleri %0.80’e yakın kayıp yaşarken Avustralya ASX %0.53, Güney Kore KOSPI %0.10 ekside kapandı. Piyasalar gün içinde İngiltere’den üretim verileri ile Kanada’dan istihdam verilerini takip ediyor olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.