Dolar/TL ve Euro/TL’te İzlenmesi Gereken Yol

Dolar TL ye baktığımızda 1.88 den 2.08 e doğru gerçekleşen hızlı yükselişin 2 adet temel sebebi vardı

Türk Lira’sının aşırı hareketliliği son günlerde Türkiye’nin her bir köşesinde konuşulmakta, olacaklar merak edilmekte, kriz başladı mı, Dolar’ın 2 nin üzerine çıkması neyi işaret ediyor, sorulmakta, tartışılmakta.

Biz de konuya günlük değil de, biraz daha genel bir bakış açısı ile yaklaşmak istedik.

Dolar TL ye baktığımızda 1.88 den 2.08 e doğru gerçekleşen hızlı yükselişin 2 adet temel sebebi vardı; 1- Suriye gerginliği, 2- ABD varlık alım azaltımı

Bu 2 sebebin birleşmesi ile EUR TL de Dolar TL ye paralel olarak 2.76-2.77 seviyelerine kadar ilerledi.

İlerleyen günlerde ise -ki bu son 1 hafta- her iki döviz fiyatında da esneme geldi; Dolar yeniden 2 sınırına çekilirken, EUR 2.65 li seviyeleri gördü.

Bu gevşemenin arkasında yukarıda saydığımız 2 sebepten 2 sinin de koşullarında değişiklikler olmasından kaynaklandı.

Şu noktada ise, hem Suriye gerginliğinin azalması, hem de ABD verilerinin kötü gelmesi ile acaba ABD varlık alımını erteleyecek mi? düşünceleri fiyatlandı.

Bundan sonra gözler FED den gelecek olan 18 Eylül’deki kararda. Olası bir “Varlık alımını azaltıyoruz” kararı Dolar TL de yeni bir zirve getirebilir. Paralel olarak EUR TL de buna eşlik edecektir.

Kısacası TL de kalmak yerine riskini azaltmak isteyen yatırımcıların bir miktar döviz sepeti yapmaları güncel şartlar altında mantıklı gözüküyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.