Dolarda Yükseliş Sürecek Mi – 5 Mart 2019

Piyasalar haftanın ikinci işlem gününe başladı. Bildiğiniz gibi haftayı açarken yurtiçinden gelen enflasyon verisi yakından takip edilmişti. Dün sabah saatlerinde gelen verilere baktığımızda Tüfe’nin Şubat ayında aylık bazda %0.16, yıllık bazda ise %19.67 seviyesinde geldiğini görüyoruz. Bu oranlar piyasaları tam tatmin etmiş değil. TL kanadı için haftanın en önemli ekonomik verilerinden birini böylelikle geride bırakırken gözler artık yarın gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplantısına çevrilmiş durumda. Bu toplantı sonrasında piyasalardaki genel beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Bakalım yarın TSİ 14.00’da açıklanacak olan kararda bir sürpriz çıkacak mı? Karar ile birlikte piyasalar TCMB yetkililerinin ilerleyen günler için neler planladıklarını ve neler düşündüklerinin ipuçlarını arayacaklar. Yurtiçinde öne çıkan gündem bunlar olurken Amerika kanadında dolar küresel bazda yeni güne durağan bir başlangıç yaptı diyebiliriz. Bununla birlikte Amerika Başkanı Donald Trump açıklamalarda bulundu. Kongre’ye mektup yollayan Trump; Türkiye’yi ‘Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı’ndan çıkarmak istediğini belirtti. Bu program kapsamında olan ülkelere Amerika, bazı ürünler için gümrüksüz giriş imkanı sağlıyor. Trump; Türkiye’nin gelişmiş ekonomisini gerekçe göstererek Türkiye’yi bu programdan çıkarmak istediğini belirterek dikkatleri tekrar üzerine çekti. Ekonomik takvime genel olarak baktığımızda ise haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri Amerika’dan gelecek. Cuma günü gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Son dönemlerde Amerika’da istihdam piyasası istikrarlı bir süreç izliyor. Bununla birlikte ortalama saatlik kazançlarda istenilen ivme yakalanamıyor. Hal böyle olunca ‘kaliteli istihdam’ beklentileri karşılanamıyor. Bu sebeple tarım dışı istihdam verisi ile birlikte gelecek olan işsizlik oranları ve ortalama saatlik kazançlar verileri yakından takip edilecek diğer veriler olarak göze çarpıyor. Piyasalar bu verileri yorumlarken, Fed’in önümüzdeki günler için neler yapabileceğini de anlamaya çalışıyor. Bu sebeple Amerika’dan gelen her veri piyasalar tarafından ince elenip sık dokunuyor. Küresel bazda takip edilen bir diğer konu olan Amerika ile Çin arasında süregelen görüşmeler ise bir diğer gündem maddesi. Şuan için net bir sonuç olmasada, gelen ılımlı açıklamalar piyasalarda bu konu için olumlu rüzgarların esmesine neden oluyor. Yeni günde piyasalar Amerika’dan TSİ 18.00’da gelecek olan PMI verisini takip edecek. Bununla birlikte TSİ 15.30’da FOMC üyesi Rosengren’in konuşma yapması bekleniyor. An itibari ile 5.38 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.3969 – 5.4176 – 5.4545 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.3600 – 5.3438 – 5.3069 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesinde baktığımızda ise piyasalar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un  açıklamalarını takip etti. Macron açıklamasında; Avrupa’nın ikinci dünya savaşından itibaren bu denli sorunlar yaşamadığını, Brexit’in bu sorunlar için bir sembol olduğunu belirtti. Ek olarak Macron; Brexit’in herkese bir ders verdiğini ve Avrupa’da İngiltere’nin yerini bulacağından şüphesi olmadığını sözlerine ekledi. Bu konu Euro bölgesi için arap saçına döndü ve piyasalar bu konu hakkında gelecek olan haber akışlarını yakından takip ediyor. Bununla birlikte Perşembe günü TSİ 15.45’te Avrupa Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalar genel olarak oranlarda bir değişiklik olmayacağı beklentisine sahip. An itibari ile 1.13 seviyelerinde fiyatlanan EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13784 – 1.14161 – 1.14884 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13061 – 1.12715 – 1.11992 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise yeni güne dalgalı bir seyir ile başlandığı görülüyor. Fiyatlamalarda Amerika ile Çin arasındaki görüşmeler yakından takip edilirken, zaman zaman ortaya çıkan küresel riskler ise bir diğer dış etken olarak fiyatlamalara yansıyor. Ek olarak hafta içerisinde Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler altın fiyatlarında volatilite yaşanmasına sebep verebilir. An itibari ile 1288 seviyelerinde fiyatlanan XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1294.79 – 1303.01 – 1317.18 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1280.62 – 1274.67 – 1260.50 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.