Dolarda Kritik Veri Yarın Açıklanıyor – 27 Ekim 2016

Avrupa Borsaları günü yatay tamamladı. İngiltere FTSE %0.30, Almanya DAX %0.10 ve İspanya IBEX endeksi %0.30’a yakın artıdayken Fransa CAC endeksinde %0.10’a yakın kayıp var kayıp var. BIST 100 ise günü %0.83 düşüş ile tamamladı.

Ekonomik takvimde ise ABD’den verilerin yağmur olup yağdığını görüyoruz. Dayanıklı mal siparişleri -%0.1 ile beklentilerin altında kalırken çekirdek dayanıklı mal siparişleri %0.2 ile beklentide açıklandı. Detaylara baktığımızda ise savunma siparişleri hariç dayanıklı mal siparişlerinin -%1.2 ile beklentilerin çok altında açıklandığını görüyoruz.

Ayrıca haftalık işsizlik başvuruları 258 bin ile beklentilerden hafif iyi gelirken askıdaki konut satışları da %1.5 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Gelen verilerin ardından Dolar endeksi Amerika seansının açılmasıyla birlikte hızlı bir yükselişe imza attı. Yükselişlerin devam etmesi halinde 99.00, 99.50 ve 99.70 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Yarın ABD’den açıklanacak olan büyüme verisinin beklentileri karşılaması yükselişlere momentum kazandırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.