Dolar Yeniden 3.05’i Gördü!

Cuma günü yurt içinde yaşanan darbe girişimi olaylarının patlak vermesi sonucu USDTRY hızlı bir şekilde soluğu 3.05 bölgesinde bulmuştu ancak haftanın ilk işlem gününde bu girişimin başarısız olması sonucu dolar 2.93 altına kadar gerilemişti.

Her ne kadar korkulan olmasa da Türkiye’de politik risklerin artmış olduğu algısı TRY’ye negatif yansımaya devam ediyor. Bugün TCMB’nin faiz kararına kur büyük bir tepki vermese de son dakikalarda hızlı bir yükseliş yaşanıyor ve yeniden 3.05 üzerini test ediyoruz.

Medyada çıkan haberlere göre yapılan soruşturmalar kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın 15.200 kamu çalışanını açığa alması ve ardından da YÖK’ün 1.600’e yakın dekanın istifasını istemesi tansiyonu yeniden tırmandırmış durumda. Dolar endeksine baktığımızda yaşanan bu hızlı yükselişi tetikleyecek bir hareket görmüyoruz. Bu durum da kurda yaşanan yükselişin TRY’deki zayıflama kaynaklı olduğu ihtimallerini arttırıyor.

Önümüzdeki günlerde Türk Lirası’ndaki kırılganlığın artması ile USDTRY’de bu tarz yükselişlere şahit olabiliriz. Bu süreçte kurda gevşemeler alış fırsatı sunabilir ancak TCMB’den gelebilecek olan sözlü ve parasal müdahalelere karşı hazırlıklı olmakta fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.