Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başlar? – 25 Aralık 2016

Dolar Düşer mi, Çıkar mı?

Noel Bayramı nedeniyle oldukça sakin bir hafta sonu geride kalıyor. ABD, İngiltere, Almanya gibi çok büyük hacimlerin döndüğü piyasaların kapalı olacağı yüzünden yarın da piyasalarda hareketlerin çok sınırlı kalacağını belirtelim.

Hafta sonu önemli bir gelişme yaşanmadığı için bu raporumuzda dolardaki son durumdan ve bazı önemli seviyelerden bahsetmek istiyoruz. Geçtiğimiz haftayı 3.5080 seviyelerinde kapatan dolar TCMB kararları sırasında gelen oynaklığı bir tarafa bırakırsak geçtiğimiz haftayı 3.51 – 3.50 semalarında geçirdi.

TCMB’nin faiz artırmaması nedeniyle 3.54 üzerine tırmansa da aldıklarını geri vermesini bilerek bir ara 3.50 altına kadar bile gerilemeyi başardı. Şu an bankalar arası piyasada 3.5150 bölgesinde işlem gören dolar yeni haftaya cuma kapanış seviyelerinin biraz üzerinde başlayabilir. Fakat hem Noel etkisi hem de Asya seansında çok önemli bir veri olmayışı nedeniyle hafta açılışı sonrası çok büyük bir hareket beklenmemeli.

Aslında bu söylediklerimiz önümüzdeki haftanın tamamı için geçerli diyebiliriz. Yıl başı ve Noel tatili ile ekonomik takvimin sakinliği nedeniyle bu hafta dolarda çok önemli hareketler göremeyebiliriz.

Temel gelişmelerin yokluğunda teknik seviyelerin önemi biraz daha artacak önümüzdeki bir kaç günde. Yukarıda 3.55 – 3.54 bölgesi önemli direnç ve aşılması durumunda 3.60 seviyeleri yeniden test edilebilir. Diğer yandan 3.50 – 3.48 bölgesi destek ve kırılması durumunda sırasıyla 3.45 ve 3.40 seviyeleri görülebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.