Dolar Ve Euro Yeni Güne Rekorlarla Başladı ! – 15 Mayıs 2018

Haftanın ikinci işlem gününe başlarken yurt içi piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Geride bıraktığımız günü biraz daha sakin geçiren Dolar ve Euro, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından sonra tekrardan hareketlendi ve yeni güne rekorlarla başladı. USDTRY’ de 4.3990 , EURTRY’ de 5.2475 seviyeleri test edildi. Cumhurbaşkanının açıklamalarında tekrardan faiz vurgusu ve yüksek faizin para politikalarını etkilediğine yönelik açıklamalarını yenilemesi bu hareketlere neden oldu diyebiliriz. Ayrıca küresel anlamda baktığımızda İsrail’in Filistin’de uyguladı orantısız güç ve Yurt içerisinden gelen sert açıklamalar gerginliği tırmandırıyor. Bunun dışında gözler ABD’de ki Hakan Atilla davasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hakan Atilla suçsuzdur beraatini istiyoruz ve Atilla’yı suçlu ilan etmek Türkiye’yi suçlu ilan etmek anlamına gelir’ açıklamaları davanın sonucunda ne gibi bir karar çıkacak önemini iyice arttırmış durumda. Dava sonucunda olası çıkabilecek ağır yaptırımlar ABD – Türkiye gerginliğini iyice arttırabilir.

Önemli haber akışlarından son ekonomik datalara baktığımızda dün cari hesap rakamları açıklandı. Beklentilerin üzerinde aylık bazda -4.81 Milyar Dolar olarak açıklanan cari açık rakamları ekonomik görünümde negatif bir algı yarattı. Bunun dışında bugüne baktığımızda ise Çeyrek İşsizlik Oranı ve Bütçe Dengesi rakamlarını takip ediyor olacağız. Tüm bu gelişmelerin ışığında USD/TRY paritesine teknik olarak baktığımızda şu sıralar sert hareketlerini sürdürüyor ve 4.3900 seviyelerinde fiyatlanmakta. Tarihi seviyelerde fiyatlanan paritede önümüzde ki en önemli kritik direnç 4.40 olarak önümüze çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 4.3734 , 4.3037 ve 4.2414 seviyeleri takip edebileceğimiz destek noktaları.

Avrupa bölgesine baktığımızda ise Euro küresel anlamda güç kazanan Dolar karşısında güç kaybetmeye devam ediyor. Dünde bahsettiğimiz gibi teknik anlamda 200 günlük HO olan 1.20 seviyesinin altında ki gün kapanışları satış baskını parite üzerinde devam ettirebilir. Bugün veri anlamında Avrupa kanadı oldukça hareketli. Almanya tarafından büyüme rakamları yıllık bazda %1.6 olarak açıklandı ve beklentileri karşılayamadı. Ayrıca gün içerisinde açıklanacak olan Almanya ZEW ekonomik hissiyatı ve Euro bölgesi büyüme rakamları kurlar üzerinde volatiliteyi oldukça arttırabilir. EUR/USD paritesine baktığımızda yeni günde 1.1915 seviyelerinde fiyatlanıyor. Yukarı yönlü ataklarda 1.950 ve 1.1973 seviyeleri önemli dirençler. Geri çekilmelerde ise aşağıda 1.1903, 1.1880 seviyeleri destek noktaları olarak değerlendirilebilir.

Değerli metal tarafında ise Altın 1320 – 1310 bandında sıkışmış durumda Dolar Endeksinin tekrardan 93.00 seviyelerini zorlaması ve ABD On yıllıklarının tekrardan kendini %3.02 seviyesinin üzerine atması altında değer kaybına neden olan ana etkenler. Veri anlamında ABD tarafından gelecek olan Perakende Satışlar verisi önemli. Ayrıca bugün FOMC üyesi Kaplan’ın konuşması var. Kaplan’ın konuşması sırasında özellikle faiz artırımına ilişkin söylemleri altın fiyatlanmalarına yön verebilir. Ons’ da kayıpların devamında 1310.42 desteği önemli. Bu seviyenin kırılması ile birlikte 1306.85 seviyesin önemli destek olarak değerlendirebiliriz. Yukarı yönlü toparlanmalarda ise 1319.42 ve 1325.55 seviyeleri önemli dirençler.

GBPUSD

USDJPY

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.