Dolar, Türk Lirası Karşısında Güç Kaybetti. Piyasa Beklentileri Ne Yönde? – 17 Ocak 2019

Yurt içi piyasalarda Merkez bankası kararı geride bıraktığımız günde öne çıkarken, USDTRY tarafında oldukça iyimser bir hava hakimdi. Piyasa tarafında özellikle tahvillerde faiz indirimi fiyatlanırken değişmeyen politika faizi sonrası 5.4450 seviyesinden satış gören USDTRY paritesi, 5.3500 seviyesinde denge bulmuş olarak gözükmekte. Uzun zamandır 5.2457 altına gelmemesi dikkat çekerken politik risklerin ortadan kalkması ve gelecek enflasyon rakamlarında olası bir iyimserlik ile piyasa tarafından destek noktalarının deneneceği sinyali verilmiş oldu.  Merkez bankası kararı ayrıntılarına bakarsak politika faizini %24’te sabit tutarken Karar metninde şu ifadelere yer verildi;
-Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. 
-Dış talep gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.
– Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  
-İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir.
-Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.
Tahvil faizleri 2 yıllık gösterge tarafında karar öncesi gerileme yaşanırken karar sonrası 17,670 seviyesine kadar inmiş durumda. Faizlerin yükselmediği dünyada Türk tahvilleri hala yüksek getiri ile talep görmesi normal olarak karşılanabilir. Bugün yurt içinde herhangi bir veri akışı bulunmazken USDTRY için ABD kaynaklı veriler takip edilebilir. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak daha önce denenmiş seviyelere gelirken paritede tekrar aşağı yönlü hareket için önemli destekler karşıya çıkacaktır. Bu anlamda 5.2868, 5.2457 ve 5.1222 güçlü destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4103 ve 5.4927 direnç noktaları takip edilebilir.

Bir diğer önemli konu ise Brexit anlaşması için parlamento oylaması sonrası hezimete uğrayan İngiltere Başbakanı Theresa May ve sonrasında muhalefet talebi sonrası gelen güven oylaması oldu. Geride bıraktığımız günde güven oylaması sonuçlandı ve ayrıntılara bakarsak İngiltere Başbakanı TheresaMay muhalefetin hükümeti düşürme girişimine karşın parlamentodan güven oyu almayı başardı. Güvensizlik oylaması 306’ya karşı 325 oyla May hükümetinin lehine sonuçlandı. May’in sonraki aşamada Brexit konusunda hazırlayacağı “B planını” pazartesi günü parlamentoya sunması bekleniyor.  Oylama sonrası sterlin tarafında değer kazanımları görülürken 1.27235 seviyesinden 1.28841 seviyesine gelen yükseliş dikkat çekerken Sterlin B planı beklentisi ile değer kazanımları devamı beklenebilir. Bu anlamda hem ABD doları seyri hem de AB enflasyon dolayısıyla Euro hareketleri izlenebilir.

AB tarafında enflasyon rakamları takip edilecek olup %1.6 beklenti dahilinde bir data beklenmekte. TÜFE rakamlarında istediği ivmeyi yakalamayan AB ve tekrar bir genişleme ihtiyacı beklentilerinin öne çıkması nedeniyle bugünkü data oldukça önemli olacaktır. Bunun dışında endekslere bakarsak ABD kaynaklı bir iyimserlik DAX tarafında da hissedilirken olsa veri endekslere de pozitif yansıması beklenebilir.
ABD tarafında Çin teşvikleri ve gelen pozitif banka bilançoları ile birlikte endeks tarafında da pozitif rakamlar görüldü. Bugün ABD tarafında inşaat izinleri, konut başlangıçları, ve Phil. FED imalat endeksi rakamları takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak Dolar güçlenmesi ile gerileyen Euro etkisi ile EURUSD paritesi kritik bir noktada fiyatlanmakta. 1.13715, 1.13510 ve 1.13039 destek noktası olarak izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.14186, 1.14452 ve 1.14932 direnç seviyeleri takip edilecektir.

USDTRY

Ons Altın

EURUSD

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.