Dolar / TL Yorumu – 31.08.2015

Dış Ticaret Açığı Yılın Zirvesinde

TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen verilere göre Temmuz ayında Türkiye’nin dış ticaret açığı 7.03 milyara yükseldi. Haziran ayına göre 800 milyon dolar artan dış ticaret açığı böylece yılın en yüksek seviyesine tırmandı.
Temmuz ayında ihracat önceki yılın aynı ayına göre %16.2 düşerek 11.18 milyar olurken ithalat %8.7 azalarak 18.20 milyara geriledi. 2015 Temmuz ayında %66.9 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı ise bu Temmuz’da %61.4’e geriledi. 
Ülke bazında Almanya 1.1 milyar dolar ile ihracat şampiyonu olurken en fazla ithalatı 2.08 milyar dolar ile Çin’den yaptık. Ürün bazında ise ihracatta ‘motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarları’ kalemi 1.33 milyar dolar ile başı çekerken, 3.05 milyar dolar ile ‘mineral yakıtlar ve yağlar’ kalemi en çok ithalat yaptığımız kalem oldu.
Düşük ve daha da düşen petrol fiyatlarına rağmen dış ticaret açığında bir toparlanma yok. Aynı anda yükselen kurlar iyileşmenin önündeki en büyük engel. Sebebi ne olursa olsun büyüyen dış ticaret açığı yumuşak karnımız ve büyümeden çalmaya devam edecek. 

Piyasaların bu hafta gözü kulağı Cuma günü gelecek olan ABD istihdam verilerinde olacak. Verilerin hayal kırıklığı yaratması Fed’in Eylül ayını pas geçmesine ve USDTRY’de 2.90 altına doğru bir harekete neden olabilir. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.