Dolar / TL Yorumu – 30.12.2015

Dolarda Kısa Vadeli Görünüm

Asya borsalarının yıldızı Avustralya. Sekiz gün üst üste yükselen Avustralya ASX endeksi bu seriyi dün gece %1.00’lik bir artış ile taçlandırdı. Diğer Asya borsaları ise sakin bir gün geçirdi. Çin Şangay %0.26 ve Japonya Nikkei %0.27 primle kapanırken Güney Kore KOSPI %0.25 kayıpla bitirdi günü.
Pariteler tarafında en büyük hareket USDTRY’de. Güne 2.9030’larda başlayan USDTRY gece gelen alışlarla 2.9120’lere kadar tırmandı. 2.90 üzerinde tutunmaya devam ediyor dolar ve bu destek her test edildiğinde alıcıların devreye girdiğini görüyoruz. Fakat 2.90’dan gelen her alış tepkisinin bir öncekinden daha zayıf olduğu da dikkatimizden kaçmıyor.
Daha önceleri de sıkça dikkat çektiğimiz gibi uzun vadeli yön yukarı. Fakat 2.90 – 2.8950 mücadelesini satıcılar kazanırsa kısa vadede baskı biraz daha devam edebilir. Yukarıda 2.9150 bölgesinin aşılması ise kısa vadeli bu baskıyı ortadan kaldırabilir ve tekrar 2.95’lere doğru yola düşebilir USDTRY. Fakat önümüzdeki günlerde hem tatil hem yıl sonu olması nedeniyle çok büyük hareketler beklememek gerektiğine de vurgu yapalım.
Diğer paritelere baktığımızda 20-30 pipslik çok sınırlı hareketler görüyoruz. Dünün dikkat çeken bir hareketi GBPUSD’nin son sekiz ayın en düşük seviyelerine kadar gerilemesiydi. İngiltere’nin kuzeyinde aşırı yağışların yol açtığı sel felaketlerinin ekonomiye 5 milyar pound üzerinde bir darbe vurduğu söyleniyor ve 2015 dördüncü çeyrek büyüme performansını da olumsuz etkileyebilir. BoE’nin faiz artışlarında acele etmemesi için başka bir neden.
Gün içinde Euro Bölgesi özel krediler ve para arzı verileri ile ABD’den gelecek olan beklemede olan konut satışları ve ham petrol stokları verilerini takip edeceğiz. Euro Bölgesi özel sektör kredilerinde %1.3 ve M3 para arzında %5.2 artış beklenirken, ABD’de beklemeden olan konut satışlarının %0.6 artması, ham petrol stoklarının ise 1.8 milyon varil gerilemesi bekleniyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.