Dolar / TL Yorumu – 30.07.2015

Enflasyon Raporu ve Üzücü Haber Sonrası Dolar Yükseliyor

TCMB başkanı Erdem Başçı 2015 üçüncü enflasyon raporunu açıkladı ve yıl sonu TÜFE tahminini %6.8’den %6.9’e revize etti. 2016 yılı enflasyon tahmini ise %5.5.
Başçı döviz likiditesi açısından dengeleyici, finansal sektörü destekleyici ve lirada sıkı para politikası izleyeceklerini söyledi. Fed faiz artışları konusunda kimsenin endişelenmemesi gerektiğini vurgulayan Başçı, Fed’in faiz artırması durumunda zorunlu karşılık faizlerini kullanarak müdahale edeceklerini açıkladı.
Kurlardaki yükselişin enflasyondaki düşüşü sınırladığını dile getiren Başçı, orta vadede hedefe ulaşılacağını öngördüklerini ve ekonominin ılımlı büyümeye devam edeceğini belirtti.
Başçı faiz politikasını sadeleştirme yönünde önemli değişikler yapılacağı haberini verdi ve faiz koridorunun daraltılacağını ifade etti sunum sırasında. Şu an dört politika faiziyle para politikasını yöneten TCMB’nin bu konuda sadeleştirmeye gitmek istediğini anlıyoruz. Bu konu ile ilgili çalışmalara başlanacak ve Ağustos ayında teknik bir rapor hazırlanacak. Ayrıca sözlü yönlendirmenin de gözden geçirilebileceği açıklandı.
Fed’in faiz artırma ihtimaline karşı TCMB’nin hazırlıklı olduğu mesajları TRY’ye değer kazandırdı fakat Şırnak’ta 3 askerin şehit olduğu haberleri nedeniyle bu çok uzun sürmedi. 2.76’lara kadar gerileyen USDTRY üzücü haber sonrası 2.79’lara kadar çıkarak genel seçimler sonrası yeni zirveye gitti. 
2.80 ve tüm zamanların zirvesi bir kaç adım ötede ve iç risklerin devam etmesi, Fed’in Eylül ayı için kapıyı kapatmaması nedeniyle yeni zirve ihtimali hiç de az değil. Öğleden sonra ABD’den ikinci çeyrek ilk büyüme tahmini açıklanıyor ve güçlü bir veriyle yükselişin hızı daha da artabilir. Veri öncesi 2.7750 destek, 2.80 ise direnç görevi görebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.