Dolar / TL Yorumu – 29.01.2016

Dolar Neden Düşüyor? Daha Düşer mi?

Draghi’den Mart ayı için net gevşeme sinyali, güvercin Fed ve son olarak Japonya Merkez Bankası BoJ’dan gelen faiz indirimi. Yıl başından beri fena hırpalanan piyasaların yardımına yine merkez bankaları koştu. 
Piyasadaki iştahın geri gelmesiyle lira dahil gelişmekte olan ülke para birimleri nefes alırken petrolün liderliğinde emtialardaki toparlanma Avustralya Doları ve Kanada Doları gibi emtia para birimi olarak bilinen para birimlerine de destek oluyor.
Sene başında Çin kanyaklı riskler nedeniyle artan volatilite USDTRY’yi 3.06 üzerine kadar taşımıştı. Şimdi ise 2.96 altında işlem görüyor USDTRY. USDZAR ve USDMXN gibi pariteler de USDTRY’ye benzer bir hareket izlerken USDRUB’deki geri çekilme petrolün de desteğiyle daha hızlı. Geçtiğimiz hafta 86.00 üzerine kadar tırmanan USDRUB şu anda 75.00 seviyelerinde.
USDCAD de geçtiğimiz hafta 1.47 ile son 13 yılın zirvesini tazeledikten sonra petrolün biraz olsun kendine gelmesiyle 1.40 altına kadar geri çekildi. AUDUSD de bu hafta yakaladığı toparlanma trendi ile 0.7140 üzerine kadar tırmandı geçtiğimiz hafta 0.6830’ları gördükten sonra.
Bahsettiğimiz bu hareketler kısa vadeli rahatlamalar tabi ki. Merkez Bankaları’nın devreye girmesi sorunları ortadan kaldırmıyor son bir kaç yıldır tanıklık ettiğimiz gibi. Sadece kısa vadeli bir çare ve temel ekonomik problemler hala çözüm bekliyor.
Yani son günlerde yaşanan bir trend değişimi yerine kısa vadeli bir tepki hareketi olarak değerlendirilmeli. Petrolde kısa vadede toparlanma için yukarıda daha alan olmasına rağmen uzun vadede tablo pek pembe değil. 
USDTRY’ye dönecek olursak, geri çekilme dışarıda esen bu iyimser rüzgarla biraz daha sürebilir. 2.95 – 2.9450 desteğinin devrilmesiyle hareket 2.90’ları getirebilir fakat düşüşün kalıcı hale gelmesi için global endişelerin azalıp bizim içeride pozitif bir hikaye yakalamamız gerek. Yani şimdilik baskının devam ettiğini görebiliriz dışarıdan gelen pozitif rüzgarla fakat uzun vadeli yukarı yönlü trend değişmiş değil.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.