Dolar / TL Yorumu – 27.07.2015

Kurlarda Tansiyon Artıyor. Yükseliş Sürer mi?

8 Haziran’dan bu yana süre gelen hükümet belirsizliğine geçtiğimiz hafta içeride yaşanan jeopolitik risklerin de eklenmesi kurlarda tansiyonu artırmıştı. TRY üzerindeki baskı USDTRY’yi 2.70 üzerine taşırken, EURTRY’de 3.00 seviyelerini tekrar selamladık.
Yeni haftaya da yine hızlı bir başlangıç yaptık. USDTRY an itibariyle 2.77 üzerinde, EURTRY ise 3.07 üzerini zorluyor. Sepette de tüm zamanların zirvesine doğru bir hareket var. Karamsarlık büyük bankaların analizlerine de yansıyor. Citigroup bugün euro ve dolardan oluşan sepete karşı lira satışı önerdi. 
Öncelikle şuna dikkat çekmekte fayda var; dolar şu anda sadece lira değil ruble, real, rand ve rupi gibi diğer bir çok gelişmekte olan ülke para birimine karşı güçlü fakat ruble ve liraya karşı iç dinamikleri nedeniyle çok daha hızlı bir yükseliş yakalamış durumda.
Çin borsalarında yaşanan türbülans riskten kaçışı ve dolayısıyla lira gibi riskli para birimlerinden çıkışı hızlandıran önemli bir dış faktör. Şangay borsası günü %8 üzerinde kırmızıda son yılların en kötü performansıyla kapattı.
Petrolün son günlerde yaşadığı geri çekilmenin lira üzerindeki baskıyı hafifletmemesi dikkat çeken bir durum. Ham petrol şu anda 47.50 altında ve son dört ayın en düşük seviyelerini zorluyor. 
Daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi siyasi belirsizlikler ve jeopolitik risklerin yükseldiği bir ortamda Moody’s’in 7 Ağustos’taki not değerlendirmesine doğru yaklaşıyoruz. Fitch ile birlikte Moody’s kredi notumuzu yatırım yapılabilir seviyede tutan ikinci kredi derecelendirme kurumu fakat en düşük yatırım yapılabilir seviyede notumuz, ayrıca görünüm negatif. Yani gelebilecek bir not indirimi ile büyük emeklilik fonlarının yatırım yapabildiği ligden düşebiliriz.
Sabah direnç olan 2.75 bölgesi şimdi destek görevi görecek. Yukarıda ise 2.80’lere kadar önemli bir direnç yok ve risklerin devam etmesi dolarda yeni tarihi seviyeleri getirebilir. Burada önemli olan Merkez Bankası’nın ne yapacağı. Eğer yeni bir müdahale gelirse kurlarda geri çekilme yaşanabilir fakat tek başına Merkez Bankası’nda gelebilecek hamleler mevcut riskler ortadan kalmadığı sürece kalıcı bir düşüş getirmeye yetmeyecek görüşündeyiz. 
Diğer yandan Çarşamba akşamki FOMC kararları ile Perşembe günü açıklanacak olan ikinci çeyrek öncü büyüme çiftin USD tarafı açısından takip etmemiz gereken önemli gelişmeler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.