Dolar / TL Yorumu – 25.11.2015

Düşürülen Rus Uçağı ve Dolar

Dün Suriye sınırında düşürülen Rus uçağının siyasi ve ekonomik yankıları devam ediyor. Olay sonrası Putin’den gelen sert açıklamaların ardından bu sabah da başbakan Medvedev konuştu.
Türkiye ile yürütülen ortak projelerin tehlikede olduğunu söyleyen Medvedev Türk şirketlerinin Rusya’daki piyasa payını kaybedebileceğini söyledi. Başlıca projeler arasında Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Türk Akımı boru hattı ile nükleer santral projeleri var. Rusya ile Türkiye arasında önemli bir turizm, inşaat ve doğal gaz ekonomisinin döndüğünü de söylemeye gerek yok herhalde.
Sadece Türkiye ve Rusya değil NATO üyesi olmamız nedeniyle Batı ülkelerini de çok yakında ilgilendiren ve etkileyen bir gelişme. Dün büyük bir düşüş yaşayan BIST’ın yanında jeopolitik endişeler nedeniyle Avrupa borsalarının da satışlara maruz kaldığını gördük.
Bundan sonra önemli olan Rusya’nın vereceği cevap. Eğer Putin ve Medvedev’in tepkileri sözde kalmaz uygulamaya geçer ve Rusya, Suriye’de Türkiye’ye karşı jeopolitik riskleri artıracak adımlar atarsa lira ve diğer Türk varlıkları üzerindeki baskı devam edebilir. Bu baskı kendini hemen göstermese de olayların gidişatına bağlı olarak ve ekonomik etkilerin hissedilmeye başlaması ile orta ve uzun vadede USDTRY’de yukarı yönlü trendi destekleyen faktörler arasına katılabilir.
USDTRY şu anda önemli bir direncin eşiğinde; 2.90 – 2.89 bölgesi. Bugün ABD’den gelecek olan dayanıklı ürün siparişleri raporunun beklentiden daha güçlü gelmesiyle bu direnci aşabilir dolar ve sonrasında Fed faiz artışının her gün biraz daha yaklaşmasıyla kademeli olarak yukarı yönlü hareketini sürdürülebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.