Dolar / TL Yorumu – 24.08.2015

Dolarda Temkinli Olma Zamanı

Çin’den yayılan satış dalgasıyla yatırımcıların çıkışa yönelmesi en çok TRY, ZAR, INR, RUB gibi gelişmekte olan para birimlerini vuruyor. EURTRY ve USDZAR bugün tüm zamanların zirvesini tazelerken USDRUB %2 üzerinde artıda.
Yani zaten dışarıda fırtına havası varken bizim içerideki siyasi ve jeopolitik risklerimiz de liraya hiç yardımcı olmuyor. Kurlarda her gün yeni tarihi zirveler gelirken merkez bankasından şu ana kadar önemli bir ses çıkmadı fakat tabi bu fırtına öncesi sessizlik de olabilir. 
Geçtiğimiz hafta faizleri değiştirmeyen TCMB’nin normalleşme yol haritası da piyasayı tatmin etmemişti ve kurların bir türlü sakinleşmemesi nedeniyle daha somut adım bekleyenlerin sayısı giderek artırıyor.
Somut adım derken tabi ki faiz artışları kast ediliyor ve ne yazık ki içeride siyasi belirsizlik dışarıda satış dalgası devam ettiği sürece kurlara istikrar getirecek tek çare de faiz artışları olacak. Bu nedenle her iki yönlü TRY işlemlerinde şu sıralar riski düşük tutup temkinli olmak en iyisi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.