Dolar / TL Yorumu – 24.07.2015

Merkez Yükselişe Seyirci Kalmadı

TCMB son günlerde içeride yaşanan gelişmelerin kurlarda ateşi yükseltmesine karşı seyirci kalmadı ve bu sabah döviz depo faizini %3.50’den %3.00’e indirdiğini açıkladı. Yeni oranlar 27 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Döviz likiditesi yaşayan bankaları rahatlatacak bir hamle fakat tek başına kurlardaki yükselişin önüne geçme ihtimali düşük.
Şu an çiftin hem USD hem TRY tarafı ile ilgili gelişmeler destekliyor USDTRY’deki yükselişi. Dün gelen haftalık işsizlik başvuruları verisi sonrası önümüzdeki hafta FOMC toplantısında Eylül ayı faiz artışı isteyenlerin eli daha güçlü olacak ve dolar üzerindeki baskıyı hafifletmiş gibi görünüyor. Dün 96.00 altına gerileyen dolar endeksi şu anda 97.50 bölgesini tekrar ele geçirmiş durumda.
Diğer yandan seçimlerden bu yana yaşanan siyasi belirsizliğe sınırdaki jeopolitik risklerin de artarak eklenmesi ile iç riskler TRY’nin cazibesini daha da azaltıyor. Böylesi kötümser bir ortamda 7 Ağustos’taki Moody’s not görünümü değerlendirmesinin hızla yaklaştığının altını çizelim.
TCMB’den gelen döviz depo faizi indirimi ilk anda TRY’ye bir miktar nefes aldırdı ve toparlanma biraz daha sürebilir fakat USDTRY ve EURTRY’de yukarı yönlü trendi tek başına değiştirmeyecektir bizce. Dolar için 2.7220 – 2.72 bölgesi düşüşlerin güç kaybedeceği önemli bir destek bölgesi. 2.75 ise ilk önemli direnç. Belirsizliklerin ve sınırdaki gerginliğin artması 2.75 direncinin kolayca kırılmasına ve 2.80’lere doğru hareketin devam etmesine neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.