Dolar / TL Yorumu – 24.06.2014

TCMB’den Ne Kadar Faiz İndirimi Gelebilir?

Haziran ayı PPK kararları bugün 14.00’de açıklanıyor. Geçtiğimiz ay 50 baz puan faiz indirimine giden TCMB’den bu ay da faiz indirimi beklentileri var. 
Başkan Erdem Başçı ölçülü faiz indirimlerine devam edileceği sinyalini vermiş ve geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada ölçülü faiz indirimlerinden 25, 50  ve 75 baz puanlık indirimlerin anlaşıldığını açıklamıştı.
Başçı’dan gelen bu açıklama sonra 100 baz puanlık indirim ihtimali elendi diyebiliriz ve piyasanın şu anki genel beklentisi merkezin bu ay da 50 baz puanlık yeni bir indirimle politika faizini %9.50’den %9.00’a çekmesi yönünde.
Piyasa yapıcı bankalara sağlanan fonlama faizi, borçlanma faizi ve marjinal fonlama oranında ise ekonomist ve kurumların büyük bölümü bir değişiklik beklemiyor. Fakat bu faizlerde de 50 ve 75 baz puanlık indirim beklentisinde olanların olduğunun altını çizelim. 
Yani TCMB’den gelebilecek 50 baz puanlık bir faiz indiriminin piyasa üzerindeki etkisi çok sınırlı olacak. 25 baz puanlık bir faiz indirimi gelmesi durumunda TRY’nin bir miktar güçlenmesi beklenebilir, 75 baz puanlık bir indirim ise USDTRY’nin yukarıları zorlamasına neden olabilir. 
Politika faizi dışındaki faiz türlerine de herhangi bir indirim gelmesi TRY üzerindeki baskıyı artırarak USDTRY’den 2.15’lere doğru bir yükseliş getirebilir.
Tabi faiz indirimlerinin yanında TCMB’nin ileriye dönük vereceği sinyallerde önemli. Eğer faiz indirim sürecinin devam edeceğine dair sinyaller gelirse USDTRY’nin önümüzdeki süreçte de güçlü kalması ve 2.15 iştahının sürmesi beklenebilir.
Kararlar saat 14.00’de açıklanacak ve Forex Koçu canlı yayın, raporlar, sinyal ve stratejileriyle bu kritik anlarda üyelerine tam destek sağlamaya devam edecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.