TCMB Kararları Ne Anlatıyor?

Beş Dakikada TCMB Kararları

Merkez Bankası Temmuz ayı para politikası kararları biraz önce açıklandı. İşte soru ve cevaplarla TCMB kararları;
Faizlerde Son Durum Ne?
Beklendiği gibi faizler değiştirilmedi. Haftalık repo faizi %7.50, marjinal fonlama oranı %10.75, gecelik borç verme faizi %10.25, gecelik borçlanma faizi ise %7.25 seviyesinde sabit tutuldu. Ayrıca munzam karşılık ve ROK’larda da değişiklik yok.
Karar Metni Ne Söylüyor?
Çok önemli bir değişiklik yok. Hatta enflasyon ile ilgili bir yoruma gelen güncelleme dışında Haziran ayı karar metni ile aynı. TCMB gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmelerin kısa vadede enflasyonu olumlu etkileyeceği görüşünde. Diğer yandan son zamanlarda kurlarda yaşanan oynaklığın çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiğine vurgu yapıyor.
Öne Çıkan Yorumlar Neler?
Önceki toplantı metninde olduğu gibi tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere ve küresel belirsizlikler ile gıda fiyatlarındaki artışın temkinli bir para politikası gerektirdiğine dikkat çekilmiş. Seçim sonuçları veya politik belirsizlik ile ilgili bir yorum yok fakat Haziran ayındaki toplantıda olduğu gibi yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini artırır diyor Merkez.
Kararların Piyasa Etkisi Ne Oldu?
Kurlarda son zamanlarda yaşanan yükseliş nedeniyle Merkez’in biraz şahinleşebileceği düşünülüyordu fakat öyle bir durum yok. Kararların kurlar üzerindeki etkisi çok sınırlı oldu. USDTRY ve EURTRY şu anda kararlar öncesi seviyelerinden çok uzakta değiller.
Bundan Sonra Ne Olacak?
TCMB gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu düşüreceğini öngörüyor. TÜFE kilit veri olmaya devam edecek ve enflasyonda TCMB’nin istediği düşüş ortaya çıkana kadar merkez bankası faizleri sabit tutmayı tercih edebilir önümüzdeki toplantılarda da. Hem yüksek enflasyon hem de politik belirsizlikler kurlar yükselmeye devam etse de TCMB’nin faiz artırması önünde engel olmaya devam edecek önümüzdeki bir kaç ayda bizce.
Dolarda Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?
Daha çok iç riskler nedeniyle yükselişe geçen dolar bugün 2.7270 üzerine kadar çıkarak son 5 hafta zirvesini gördü. Koalisyon görüşmelerinin sonuç vermemesi erken seçim ihtimalini artıyor. İçeride politik belirsizlikler devam ederken Fed faiz artışlarına yaklaşıyor. Yani önümüzdeki süreçte doları daha da yukarılarda görürsek şaşırmayacağız. Bugün aşağıda 2.7150 bölgesi destek, yukarıda 2.7270 – 2.7250 bölgesi direnç olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.