TCMB Kararları Ardından Dolar / TL Yorumu

Soru – Cevaplarla TCMB Kararları

Merkez Bankası Haziran ayı para politikası kararları biraz önce açıklandı. İşte soru ve cevaplarla TCMB kararları;
TCMB Faizleri Değiştirdi mi?
Beklendiği gibi faizler değiştirilmedi. Haftalık repo faizi %7.50, marjinal fonlama oranı %10.75, gecelik borç verme faizi %10.25, gecelik borçlanma faizi ise %7.25 seviyesinde sabit tutuldu. Ayrıca munzam karşılık ve ROK’larda da değişiklik yok.
Peki Karar Metni?
Çok önemli bir değişiklik yok. Hatta iki cümleye gelen güncelleme dışında Mayıs ayı karar metniyle aynı. TCMB gıda fiyatlarındaki düşüşün katkısıyla birlikte enflasyonun düşeceğini öngörüyor. Diğer yandan son zamanlarda kurlarda yaşanan oynaklığın çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiğine vurgu yapıyor.
Dikkat Çeken Yorumlar Neler?
Önceki toplantı metninde olduğu gibi tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere ve küresel belirsizlikler ile gıda fiyatlarındaki artışın temkinli bir para politikası gerektirdiğine dikkat çekilmiş. Seçim sonuçları veya politik belirsizlik ile ilgili bir yorum yok fakat Mayıs ayındaki toplantıda olduğu gibi yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini artırır diyor Merkez.
Piyasa Üzerindeki Etkisi Ne Oldu?
Kurlar üzerindeki etkisi çok sınırlı oldu. USDTRY ve EURTRY’de 40 – 50 pipslik yukarı yönlü bir hareket gördük kararların açıklanmasıyla birlikte fakat şu anda kararlar öncesi seviyelerinden çok uzakta değiller.
Bundan Sonra Ne Olacak?
TCMB gıda fiyatlarının yardımıyla enflasyonun düşeceğini öngörüyor. TÜFE kilit veri olmaya devam edecek ve enflasyonda TCMB’nin istediği düşüş ortaya çıkana kadar merkez bankası faizleri sabit tutmayı tercih edebilir önümüzdeki bir kaç toplantıda daha.
Dolarda Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?
Dün 2.66 seviyelerini gören dolar için 2.68 ilk önemli direnç, sonrasında 2.70 direnci dikkat çekiyor. Aşağıda ise 2.6650 ve 2.65 – 2.6470 bölgesi destek seviyeleri olarak çalışabilir önümüzdeki günlerde.
Bugün Bizi Başka Neler Bekliyor?
15.00’de FOMC üyesi Powell konuşması var. 15.30’da ise ABD’den dayanıklı ürün siparişleri açıklanıyor. Powell oy veren FOMC üyeleri arasında şahin sayılabilecek bir noktada duruyor. Yapacağı açıklamalar dolara yarayabilir. Şahin tonda bir Powell’a güçlü dayanıklı ürün siparişleri raporu da eklenirse doların yukarıları zorladığını görebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.