Dolar / TL Yorumu – 23.06.2015

Merkez Bankası’ndan Ne Beklenmeli?

7 Haziran’daki genel seçimler sonrası ilk TCMB PPK toplantısı bugün yapılıyor ve kararlar 14.00’de açıklanacak. Son aylarda olduğu gibi Merkez Bankası’nın bugün de faizlere dokunması beklenmiyor.
Son toplantıdan bu yana gelen önemli verilere baktığımızda TÜFE’nin %7.91’den %8.09’a yükseldiğini görüyoruz. TCMB’nin para politikası yolunu belirlemede en büyük paya sahip veri ve önceki aya göre hedeften biraz daha uzaklaşma var. Diğer yandan birinci çeyrek büyüme ise %2.3 ile %1.6’lık beklentiden çok daha iyi geldi.
Kurlar Mayıs ayındaki toplantıdaki seviyelerinin daha üzerinde fakat seçimler sonrası görülen zirvelerden önemli bir geri çekilme var. TCMB zaten 8 Haziran sabahı döviz depo faizlerine ince bir ayar yapmış ve yeni zirvelerin önüne geçmişti.
Faizlerin sabit kalacağı toplantının karar metni ön plana çıkacak. Önceki karar metninde kurların enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığına, tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere dikkat çekilmiş küresel belirsizlikler ile gıda fiyatlarındaki artışın temkinli bir para politikası gerektirdiğine vurgu yapılmıştı. Genel seçimler ile ilgili bazı yorumların eklenmesiyle birlikte yine benzer bir karar metni bizi bekliyor olabilir.
Faizlerde ve karar metninde önemli bir değişiklik yapılmaması piyasanın vereceği tepkiyi de sınırlayabilir. Dün 2.66’lara kadar gerileyen USDTRY bugüne daha canlı başladı. Kararlara kadar 2.68 direnç, 2.6650 bölgesi destek olarak çalışabilir. Bu seviyeler sonrası 2.70 direnç, 2.65 – 2.6470 bölgesi ise destek olarak dikkat çekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.