Dolar / TL Yorumu – 23.02.2016

TCMB Beklentileri ve Dolar

TCMB Şubat ayı para politikası kararları saat 14.00’de açıklanıyor. Piyasadaki genel beklenti TCMB’nin faizlerde herhangi bir değişiklik yapmayacağı yönünde. Yani bugün TCMB’nin haftalık repo faizini %7.50, gecelik borç verme faizini %10.75, gecelik borçlanma faizini ise %7.25 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.
Aslında Ocak ayında enflasyon verileri TCMB’nin bir adım atması gerekliliğini gösteriyor fakat Merkez’in bugün faizleri değiştirme ihtimali çok düşük. Dolayısıyla da dikkatler karar metnindeki ifadelerde olacak daha çok.
TCMB’nin enerji fiyatlarındaki gelişmenin enflasyonu olumlu etkilediğine fakat artan maliyet unsurlarının çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığına vurgu yaptığını görebiliriz tıpkı geçtiğimiz ay olduğu gibi. Her zaman olduğu gibi para politikasının enflasyon görünümüne bağlı olacağını ve beklentiler, fiyatlama davranışları ile diğer unsurlar dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceğini söyleyecek TCMB.
Son toplantılarda olduğu gibi karar metninin piyasalar özellikle de kurlar üzerindeki etkisi sınırlı kalacak tabi eğer Merkez bir sürprize imza atmazsa. USDTRY şimdilik 2.95 – 2.90 bölgesine demir atmış gibi. Fed’in faiz artışlarında vitesi düşürmesi nedeniyle hızını kaybeden USDTRY 2.90 altında da kalıcı olamadı şu ana kadar.
ABD’den gelecek olan veriler ve global piyasalarda yaşanabilecek iyileşme ile Fed’in tekrar artışları güçlü bir şekilde masaya getirmesiyle USDTRY’deki uzun vadeli yükseliş trendi devreye girebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.