Dolar / TL Paritesinde Neler Oluyor – 23.02.2016

TCMB Aynı Tas Aynı Hamam

TCMB beklendiği gibi Şubat ayı PPK toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Haftalık repo faizi %7.50, gecelik borç verme faizi %10.75, gecelik borçlanma faizi %7.25, geç likidite borç verme faizi de %12.25 seviyesinde sabit tutuldu.
Karar metnine baktığımızda Ocak ayına göre neredeyse hiç bir değişiklik görmüyoruz. Ocak ayı karar metninden ‘Kurul, ayrıca yılın başından itibaren artan küresel oynaklığı ve Ocak Enflasyon Raporu öngörülerini değerlendirmiştir.’ ifadesini kaldıran TCMB, AB ülkelerindeki talep artışın ihracat üzerindeki etkisi sürüyor ifadesini AB ülkelerindeki talep artışın ihracat üzerindeki etkisi ‘güçlenerek’ sürüyor şeklinde güncellemiş. Değişiklikler bunlar.
TCMB ücret gelişmeleri, küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyat davranışları üzerindeki etkisi ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşa devam edileceğini belirtiyor geçtiğimiz ay olduğu gibi.
Ayrıca enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu yönde etkilediğini fakat artan maliyet unsurlarının çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığını yine dile getiriyor TCMB.
Nisan ayında görev süresi dolacak olan Başkan Başçı’nın gitmeden bir faiz değişikliği yapma ihtimali çok düşük görünüyor hem kendisinden gelen açıklamalar hem de TCMB’nin sağladığı yönlendirmeden.
Sürpriz bir karar yok, karar metninde de ciddi bir değişiklik yok. Bu nedenle PPK kararlarının lira üzerindeki etkisi çok kısıtlı. USDTRY şu anda kararlar öncesi seviyelerinden sadece 20-30 pips uzakta. Aynı şey EURTRY için de geçerli.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.