Dolar / TL Paritesinde Yaşanacaklar – 22.12.2015

TCMB Faiz Artıracak mı?

TCMB’nin 2015 yılı son para politikası kararları bugün 14.00’de açıklanıyor. En son Şubat ayındaki toplantıda politika faizini değiştiren TCMB’den bugün de yine politika faizini değiştirmesi bekleniyor.
Ama Şubat’taki hareketin aksi yönünde. Şubat ayında haftalık repo faizini %7.75’den %7.50’ye indiren TCMB’nin bugün 25 ile 50 baz puan arasında bir artış yapacağı piyasadaki genel konsensüs. Faiz koridorunun alt bandı olan %7.25’lik gecelik borç alma faizinde de 25 ile 50 baz puan arası artış beklenirken koridorun üstü gecelik borç verme faizinin ise 10.75% seviyesinde sabit bırakılacağı ön görülüyor.
Bunlar genel konsensüsler tabi ki. Hem politika faizinde hem gecelik borç alma faizinde 100 baz puanlık artışlar bekleyenlerle birlikte TCMB’nin bu ay faizlerde hiç bir değişiklik yapmayacağını düşünenler de var. Merkez bankasından faiz artışı bekleyenlerin dayanağı Fed’in geçtiğimiz hafta faiz artırması. TCMB ve Başçı daha önceki açıklamalarında Fed’in faiz artırması durumunda benzer bir adım atacaklarının sinyalini vermişti.
Başçı Ekim ayı sonunda yaptığı bir açıklamada ‘Fed’in faiz artırması sonrası enflasyon görünümüne bağlı olarak biz de faiz artırabiliriz’ demişti. Enflasyon görünümünde o tarihten bu yana pek bir iyileşme yok. Hatta hafif bir artış var. Ay başında açıklanan verilere göre Kasım ayında enflasyon %8.10 ile son ayın  en yüksek seviyelerine yükselmiş durumda. Yani hem Fed faiz artırdı hem de enflasyonda TCMB’nin faiz artışını haklı çıkarır bir görünüm var.
Bu nedenle bizim de Forex Koçu olarak TCMB’den beklentimiz politika ve gecelik borç alma faizinde artışa gideceği yönünde. Fakat TCMB, Fed’in faiz artış yolunu takip ederken büyümeyi incitmeyecek kısa adımlarla gidecek bizce. Yani 100 baz puanlık faiz artışları değil 25 veya 50 baz puanlık artışlarına daha fazla ihtimal veriyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.