Dolar / TL Yorumu – 22.12.2015

FLAŞ! Merkez Faizleri Değiştirmedi!

Merkez bankası piyasaların faiz artışı beklentisine karşı faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Politika faizi %7.50, gecelik borç verme faizi %10.25 ve gecelik borç alma faizi %7.25’de sabit tutuldu.

Karar metni neredeyse Kasım ayı karar metniyle birebir aynı. En önemli değişiklik ‘küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceği değerlendirilmiştir’ şeklindeki ifadenin karar metnine eklenmesi. 
Anlamı; eğer Fed faiz artışının ardından piyasalarda oynaklık düşük kalmaya devam ederse biz de önümüzdeki toplantıdan itibaren normalleşmeye, yani politika ve gecelik borç alma faizinde artışlara başlayabiliriz diyor TCMB. 
Piyasanın büyük bölümünün beklentisinin aksine TCMB’nin faiz artırmamasıyla USDTRY ve EURTRY’de yukarı yönlü bir hareketlenme başladı. USDTRY için ilk önemli direnç 2.95 bölgesi, sonrasında 2.97 bölgesi direnç görevi görebilir. EURTRY için ilk önemli direnç 3.23, sonrasında ise 3.2550’ler dikkat çekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.