Dolar / TL Yorumu – 22.09.2015

TCMB Bugün Faizleri Değiştirir mi?

Geçtiğimiz hafta Fed heyecanı yaşamıştı iç piyasalar bugün ise dikkatler TCMB kararlarında fakat kendi merkez bankası kararlarımız öncesi iç piyasalarda bir Fed heyecanı kadar heyecan yok. Bunun nedeni TCMB’nin faiz kararlarını Fed’e bağlamış olması.
Fed’in faiz artırmaması sonrası bugünkü TCMB’den de çok önemli bir hamle beklenmiyor. Büyük ihtimalle haftalık repo faizi %7.50, marjinal fonlama oranı %10.75, gecelik borç verme faizi %10.25, gecelik borçlanma faizi ise %7.25 seviyesinde sabit tutulacak. Ayrıca munzam karşılık ve ROK’larda da değişiklik beklenmiyor.
Merkez Bankası son toplantıda küresel para politikalarının normalleşmesine (Fed’in faiz artırması) karşı uygulanabilecek politikaları ele almıştı. Yine bugünkü toplantıda da aynı tartışmalar yapılıyor büyük ihtimalle fakat Fed’in faiz artırmaması nedeniyle bugün TCMB’den de bir hamle gelme ihtimalini düşük görüyoruz.
Faizlerde bir değişiklik gelmemesi durumunda USDTRY’de çok büyük bir hareket beklenmemeli. Fed’in Perşembe günü faiz artırmaması sonrası USDTRY’de yaşanan gerileme sınırlı oldu. Bunun en büyük nedeni Fed üyelerinden hafta sonu gelen açıklamaların 2015 faiz artışı kartının hala güçlü bir şekilde masada olması ve içeride yaşanan siyasi belirsizlikler.
Fed kararları sonrası kabaca 3.03 – 2.98 bandına sıkışan USDTRY’de bir sonraki büyük hareketin yukarı yönlü olmasını bekliyoruz fakat kısa vadede 2.98 seviyesinin kırılmasıyla önce 2.95 sonra  da 2.90’lara doğru bir gevşeme ihtimali hala var. Bu hafta ABD’den gelecek olan dayanıklı ürün siparişleri ve final büyüme gibi önemli verilerin hayal kırıklığı yaratması bu ihtimali artırır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.