Dolar / TL Yorumu – 22.06.2015

Dolar Neden Geriliyor?

8 Haziran sabahı 2.80 üzerine kadar yükselen USDTRY hükümet belirsizliğine rağmen son iki haftada kademeli düşüşle 2.68 altına kadar geriledi. Partilerden gelen açıklamalar şu anda koalisyon konusunda bir çıkmaza işaret ederken, erken seçim ve azınlık hükümeti ihtimalleri de azımsanamayacak kadar.
Eldeki bütün seçenekler kısa vadede siyasi istikrarın sağlanmasının kolay olmayacağını gösteriyor fakat USDTRY buna pek aldırmadan düşüşüne devam ediyor son iki haftada. Siyasi belirsizliklerin tavan yaptığı bu havada USDTRY’de yaşanan gerilemeyi açıklamak da pek kolay değil. Piyasa koalisyon ihtimallerini fiyatlıyor açıklamasını sıkça duyuyoruz fakat düşüşün nedenleri görebilmek için resme biraz daha geniş açıdan bakmak gerek bizce.
Dolar sadece liraya karşı değil diğer bir çok para birimine karşı değer kaybediyor son iki haftada. 8 Haziran açılış fiyatlarını baz aldığımızda lira dolara karşı %2.5 değerlenmişken, euro dolara karşı %3’den fazla değer kazanmış durumda. Pound ise daha hızlı, GBPUSD 8 Haziran açılış fiyatının %4 üzerinde şu anda. Liranın ikizi olarak değerlendirilen Güney Afrika Randı (ZAR) da dolara karşı 8 Haziran açılış fiyatına kıyasla %4 yukarıda.
Birinci çeyrekteki zayıflamanın geçici olduğunun anlaşılmasına karşı Fed üyelerinin faiz artışı için temkinli durmaları ve Eylül için net sinyal vermemeleri doların iyi verilere rağmen varlık gösterememesinin en önemli nedenlerinden biri.
Siyasi belirsizliğin ortaya çıkardığı TRY için pozitif bir etki var. TCMB’nin bağımsızlığı üzerinde tehditlerin azaldığını ve Merkez Bankası’nın oyun alanının biraz daha genişlediğini söyleyebiliriz. Seçim sonrası ilk para politikası kararların yarın açıklanıyor ve faizler bir değişiklik yapmayacak büyük ihtimalle TCMB.
USDTRY için ilk önemli destek 2.6650 fakat sonrasında çok daha önemli bir destek olan 2.65 – 2.6480 bölgesi bekliyor bizi. Direnç olarak ise 2.68 ve 2.70 seviyelerine dikkat edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.