Dolar / TL Yorumu – 22.04.2015

TCMB Faizleri Sabit Tuttu

TCMB Nisan ayında beklendiği gibi politika faizini %7.50, gecelik borç verme faizini %10.75 ve gecelik borçlanma faizini de %7.25 seviyesinde sabit bıraktı.
Öte yandan geçtiğimiz hafta yaptığı duyuru bağlamında Merkez Bankası TL munzam karşılıklara ödenen faizi 50 baz puan artırırken dolar ve euro cinsinden depo faiz oranlarına 50 baz puan indirim yaptı.
Karar metninde ise önceki aya göre neredeyse hiç bir değişiklik dikkat çekmiyor. Alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızının makul seviyelerde olduğunu söyleyen Merkez Bankası dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediğine dikkat çekti.
TCMB temkinli politikalar ve alınan önlemler ile özellikle çekirdek enflasyon göstergelerinde iyileşme yaşandığı görüşünde ve küresel belirsizlikler ile gıda fiyatlarındaki artışın temkinli bir para politikasını gerektirdiğine vurgu yapıyor.
Para politikasının enflasyon görünümüne bağlı olduğunu ifade eden TCMB gelecek para politikası kararları enflasyondaki iyileşmeye bağlı olacak ve belirgin bir iyileşme sağlanana dek temkinli duruş sürdürülecek diyor.
Politika faizlerine artış gelmemesi ile piyasanın kararlara verdiği ilk tepki dolar almak oldu. Kararların gelmesi ile birlikte USDTRY 2.6830’lardan 2.7080’lere kadar tırmandı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.