Dolar / TL Yorumu – 21.12.2015

İŞTE BEKLENEN DOLAR RAPORU! Dolar 2016’da Ne Olur?

Fed faiz artışı, genel seçimler gibi badireler artık geride kaldı lira için. Büyük yaralar aldığı bu süreçte dolar, pound ve euroya karşı tüm zamanların en düşük seviyelerine kadar geriledi. Peki 2016 nasıl geçecek? Rahata kavuşabilecek mi lira?
Forex piyasaları çok dinamik boşuna demiyoruz. Gün içinde beklentiden farklı gelen bir veri veya hiç hesapta olmayan bir gelişme piyasalarda bir anda yönü tersine çevirebiliyor. Mesela 24 Kasım’da yaşanan olay… Rus uçağı hava sahamızı ihlal ettiği için düşürülüyor ve piyasaların havası bir anda ters yüz oluyor. Seçim sonrası biraz moral bulan liranın tüm keyfi kaçıyor ve dolara karşı 2.85’lerden 3.00 seviyelerine doğru bir yükselişe start veriyor. Fed faiz artışının da artık ufukta görülmesinin bu yükselişte etkisi var tabi ki.
Olay sonrası Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin kopma noktasına gelmesi, ekonomik yaptırımlar, Rusya’nın Türk vatandaşlarına vizesiz geçiş hakkını askıya alması gibi gelişmelerle bundan daha bir kaç hafta öncesinde denklemde olmayan bir değişkeni daha denkleme eklemek durumunda kaldık liradan bahsederken; Rusya gerginliği…
Gerginliğin ekonomiye ne kadar zarar vereceğini kestirmek çok kolay değil fakat olay sonrası Türkiye 2016 büyüme tahminlerine çok ciddi aşağı revizeler yapılmaması hasarın endişe verici derecede olmayacağını düşündürüyor. Cuma günü TCMB 2016 büyüme tahminini %3.3’den %3.6’ye revize ederken, OECD bir kaç hafta önce %3.9’dan %3.4’e revize etmişti. Moody’s ise 2016’da %2.9’luk bir büyüme bekliyor bizden. Yani bu seneye yakın %4 – %3 civarında bir büyüme öngörülüyor önümüzdeki senede de.
Denkleme eklenen diğer bir yeni değişken TCMB’nin başkanlık meselesi. Erdem Başçı’nın 5 yıllık görev süresi Nisan 2016’da sona eriyor ve görev süresinin uzatılmasına pek ihtimal verilmiyor. Yerine geçecek kişi ile ilgili henüz bir netlik yok fakat şu anki başkan yardımcısı Murat Çetinkaya’nın yeni başkan olabileceği konuşuluyor. TCMB kendi içinden başkan çıkarma geleneğine sahip ve Çetinkaya bu bağlamda en öne çıkan isim gibi duruyor. Başkanlığa piyasaların pek tanımadığı ve para politikasında radikal değişiklikler yapmaya niyetli bir başkanın getirilmesi piyasaları ürkütebilir ve TRY üzerinde yeni bir risk olarak ortaya çıkabilir.
Peki denklemde hiç mi pozitif bir değişiklik yok? Var… Güçlü mali yapısı, göreli iyi büyüme ve cari açıktaki gerilemenin devam etmesi Türkiye’nin 2016’da satabileceği bir hikaye olarak gelişebilir. Türkiye borçluluk oranı ile Avrupa’daki en düşük ülkelerden biri. Büyüme de önceki yıllara göre daha zayıf olmasına rağmen benzer gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında hiç de fena değil. Türkiye’nin 2016’da %3.4 büyümesini bekleyen OECD, Brezilya ekonomisinin %1.2, Rusya ekonomisinin %0.4 daralmasını beklerken Meksika’nın %3.1, Güney Afrika’nın %1.5 büyüyeceğini öngörüyor. 
Petrol fiyatlarının 2016’da da son yılların en düşük seviyelerinde kalması bekleniyor arz fazlası sağ olsun. Kısacası düşük borç, iyimser büyüme ve düşen cari açık üçlemesi Türkiye’nin cazibesini artırabilir gelecek yıl.
TCMB ve Fed arasındaki para politikası ayrışması kısmen fiyatlara girmiş durumda. USDTRY tüm zamanların zirvesine giderken alıcıların motivasyonlarından biri Fed’in faiz artış sürecine başlayacağı beklentisiydi ve beklenen yola girdi Fed. ABD ekonomisinde faiz artış sürecine çomak sokacak bir kötüleşme yaşanmaması durumunda Fed faiz artış süreci doların güçlü kalmasına neden olacak fakat yükseliş kısmen fiyatlanmış olması nedeniyle geçtiğimiz seneki hızda olmayabilir.
Bütün bunların ışığında önümüzdeki senenin dolar denklemine baktığımızda geçtiğimiz seneye göre biraz daha dengeli bir denklem görüyoruz. Seçim riskinin ortadan kalkması denklemi lira lehine dengeleyen bir faktör fakat jeopolitik riskler ve global ekonomi üzerindeki baskılar hala terazinin biraz daha dolar tarafının ağır basmasına neden oluyor. 
Fed faiz artışlarına devam edecek fakat TCMB de Fed’in izinden gidecek gibi. Yarın ki para politikası kurulu toplantısından faiz artışı kararı çıkma ihtimali yüksek. Bu da dolardaki yükselişin arkasındaki en önemli itici güçlerden biri olan para politikası ayrışmasının biraz daha dengelenmesini sağlayabilir fakat bu ayrışma hala dolar lehine olacak.
2016 global piyasalarda genel güçlü dolar baskısının devam edeceği bir yıl olacak bizce. Fed faiz artış süreci ve jeopolitik riskler nedeniyle USDTRY’deki yukarı yönlü trendin sürmesini bekliyoruz fakat 2015’de gördüğümüz yüksek volatiliteyi 2016’da görmeyebiliriz. 
Adettendir, bir kaç seviyeden bahsedelim. 3.00 ve 3.07 uzun ve orta vadeli yatırım düşünenlerin 2016’da takip etmesi gereken dirençler. Türkiye ekonomisinde bir kötüleşme, global ve jeopolitik risklerin artması ve ortaya çıkabilecek yeni siyasi risklerin etkisiyle bu dirençlerin kırılması doları 3.15’lere kadar taşıyabilir. 2.75 ise çok güçlü bir destek ve Türkiye’nin yaratabileceği pozitif bir hikaye ile bu destek seviyesinin kırılması 2.55’lere doğru düşüşün devam etmesine neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.