TCMB’nin Faiz Kararı ve Dolar / TL Yorumu

TCMB Bugün Faizleri Değiştirecek mi?

Yine ayın o günündeyiz… Merkez Bankası’nın para politikası kararlarını açıklayacağı günde. Bizim merkez bankası kendini Fed’e bağladığı için önce bir Fed’de son durum ne ona bakalım. Eylül ayında faiz artırmayan Fed’in önümüzdeki haftaki toplantıda da faizleri artırması beklenmiyor. Hatta faiz artışı için piyasaların favorisi artık 2015 yerine 2016.
Bu nedenle TCMB’nin yakın vadede faiz artırma ihtimali düşük. Enflasyonun hedefinden uzaklaşması nedeniyle faiz indirmeye de sıcak bakmıyor merkez bankası.  Yani bugün TCMB’nin haftalık repo faizini %7.50, marjinal fonlama oranını %10.75, gecelik borç verme faizini %10.25, gecelik borçlanma faizini ise %7.25 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Ayrıca munzam karşılık ve ROK’larda da değişiklik beklenmiyor.
Eylül ayı karar metninde AB ülkelerinin talebindeki artışın katkısıyla ihracatta büyüme lehine değişme beklentisini paylaşmış ve yurt içi ile yurt dışı riskler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıklarını dikkate alarak daha sıkı bir likidite politikası uygulama kararı aldığını belirtmişti TCMB. Ayrıca yine küresel para politikalarının normalleşmesine (Fed’in faiz artışı) karşı uygulanabilecek politikalar ele alınmıştı.
 
Diğer yandan tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere ve enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu etkilemeye devam ettiğine dikkat çekilmiş kurlarda yaşanan oynaklığın çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiğine vurgu yapılmıştı.
Faizlerde bir değişiklik gelmemesi durumunda USDTRY’de çok büyük bir hareket beklenmemeli. Bu haftayı 2.90 etrafında geçiren USDTRY bir sonraki büyük hareket için yön bekliyor. Temel belirleyici seçim sonuçları olacak. Teknik olarak 2.91 bölgesinin tam anlamıyla geçilmesiyle önce 2.95 sonra da 3.00 seviyelerine doğru bir atak görebiliriz. Aşağıda ise 2.87 desteğinin geçilmesiyle 2.80 seviyelerine doğru düşüş yaşanabilir. Yön için erken seçimlerle ilgili gelişmeleri ve ABD’den gelecek olan verileri yakından takip edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.