Dolar / TL Yorumu – 21.10.2015

Merkez Bankası Kararları Doları Nasıl Etkiler?

Merkez Bankası Ekim ayı para politikası kararları biraz önce açıklandı. İşte soru – cevaplarla detaylar.

Faizler Değişti mi?
Piyasa beklentilerine paralel olarak TCMB faizlerde bir değişiklik yapmadı. Haftalık repo faizi %7.50, gecelik borç verme faizi %10.75, gecelik borçlanma faizi %7.25, geç likidite borç verme faizi de %12.25 seviyesinde sabit tutuldu. Ayrıca munzam karşılık ve ROK’larda da değişiklik yok.

Karar Metninde Neler Var?
Önceki aya göre daha kısa bir karar metni. En önemli değişiklikler ikinci ve üçüncü paragrafta. İkinci paragrafın sonunda Eylül ayında küresel politikaların normalleşmesi ile ilgili alınan ve alınması öngörülen önlemlerin değerlendirildiğine dair ifade bu ay yok. Yani Fed’in faiz artırmak için aceleci olmayacağının anlaşılması ile bu toplantıda bu konu ile ilgili bir değerlendirme yapmaya gerek duyulmamış. 

Üçüncü paragraftaki değişiklik ise enflasyon ile ilgili. Eylül toplantısında para politikası enflasyondaki iyileşmeye bağlı diyen TCMB şimdi para politikası enflasyon görünümüne bağlı diyor. Yani sanki enflasyon konusunda daha az iyimserlik var Merkez Bankası’nda. 

Diğer Öne Çıkan Yorumlar Neler?
Önceki karar metninde olduğu gibi tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere ve enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu etkilemeye devam ettiğine dikkat çekiliyor. Diğer yandan kurlarda yaşanan oynaklığın çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiğine vurgu var. Ayrıca TCMB önümüzdeki dönemde AB ülkelerinin talebindeki artışın katkısıyla ihracatta büyüme lehine değişme bekliyor.

Kararların Piyasa Etkisi Ne Oldu?
Enflasyon ile ilgili daha az iyimserlik ve Fed’in faiz artışları için aceleci olmayacağının TCMB’nin de yakın zamanda faiz artışı yapmayacağı algısı yaratması nedeniyle TRY satışları geliyor. Kararlar sonrası USDTRY 2.90 seviyelerinden 2.91 üzerine kadar tırmandı. TCMB kararlarının ve karar metnindeki değişikliklerin kurlarda yön değiştirici bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

Dolarda Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?
Bu haftayı 2.90 etrafında geçiren USDTRY bir sonraki büyük hareketin yönü için işaret bekliyor. Temel belirleyici seçim sonuçları olacak. Teknik olarak 2.91 bölgesinin tam anlamıyla geçilmesiyle önce 2.95 sonra da 3.00 seviyelerine doğru bir atak görebiliriz. Aşağıda ise 2.87 desteğinin geçilmesiyle 2.80 seviyelerine doğru düşüş yaşanabilir. Yön için erken seçimlerle ilgili gelişmelerin yanında ABD’den gelecek olan verileri de yakından takip edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.