Dolar / TL Yorumu – 20.11.2015

Dolar Çakıldı! Peki Neden?

FOMC tutanakları sonrası dolar üzerinde oluşan baskıyla USDTRY bugün 2.82 altına kadar gerileyerek son iki hafta dibini gördü. Tutanaklarda FOMC’nin faiz artışlarının kademeli olacağına yaptığı özel vurgu dolardaki zayıflamanın en önemli nedeni.
Sadece tutanaklarda değil Türkiye ile ilgili bazı gelişmeler de USDTRY düşüşüne katkıda bulunuyor. Seçim sonuçları sonrası siyasi belirsizliğin ortadan kalkması, cari dengede son yılların en iyi seviyelerinin yakalanması ve petrol üzerindeki aşağı yönlü baskı gibi…
Aslında sadece liraya karşı değil bir çok para birimine karşı değer kaybediyor dolar. Mesela liranın ikizi olarak nitelendirdiğimiz Güney Afrika Randı. USDZAR’da da bugün son iki haftanın en düşük seviyelerine kadar gerilemeye tanıklık ettik.
Yine riskli para birimi olarak değerlendirilen AUD ve NZD’de dolara karşı güçlü son günlerde. AUDUSD bugün 0.7250 bölgesine kadar tırmanarak son dört haftanın en yüksek seviyelerini tazelerken NZDUSD de iki hafta sonra 0.66 seviyesini gördü yine bugün.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.