Dolar / TL Yorumu – 20.08.2015

Dolar 3.00 Seviyesini Aştı!

Hükümet belirsizliği, barış görüşmelerinin kesintiye uğraması sonrası artan terör olayları sonrası yükselen dolara Merkez Bankası’ndan da kararlı bir müdahale gelmemesi sonrası dolar bugün lira karşısında 3.00 seviyesini aşarak tarihi zirveyi yeniledi.
Sabah saatlerinde bir kaç dakika için de gelen 700 pipslik hızlı ralli ile 3.0015 seviyesi görüldü. Sadece dolara karşı değil euro ve pounda karşı da tarihi zirveler yenilendi sabah.
Piyasa hacminin düşük olduğu anda ortada belirgin bir neden yokken gelen 700 pipslik ani ralli spekülatif bir hareket kokusu veriyor. Dolar şu anda 2.95’in hemen üzerinde işlem görüyor. Yani ani yükselişi hızlı bir geri çekilme takip etti.
Günlerdir devam eden ralli sonrası gevşeme gelme ihtimali var fakat ne yazık ki Lira üzerinde baskı yaratan riskler ortadan kalkmadığı sürece çok iyimser olamıyoruz ilerisi için. 
USDTRY için 2.95 en yakın destek bölgesi. Bu desteğin kırılmasıyla 2.90’lara doğru bir geri çekilme yaşanabilir fakat 2.90 altına kalıcı bir gerileme yaşanması için piyasanın Türkiye algısını olumlu yönde değiştirecek radikal bir gelişme yaşanması veya merkez bankasının etkili adımlarla devreye girmesi gerek bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.