Dolar / TL Yorumu – 20.06.2014

USDTRY Tekrar 2.15 Dener mi?

Çarşamba akşamı FOMC ve Yellen’in piyasanın beklediği kadar şahin tonda olmaması nedeniyle gevşeyen USDTRY’deki düşüşün devamı gelir mi sorusu herkesin cevap aradığı bir soru.
Salı günü TCMB’den para politikası kararları açıklanıyor ve merkezin ölçülü faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. Başçı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ölçülü indirim olarak 25, 50 veya 75 baz puanlık indirimlerden bahsettiğini söylemişti. Yani TCMB’den 50 veya 75 baz puanlık faiz indirimi gelme ihtimali yüksek. Ayrıca enflasyondaki düşüşün devam etmesiyle TCMB faiz indirimlerine önümüzdeki aylarda da devam edecek.
Öte yandan komşumuz Irak’ta IŞİD’in Bağdat’a doğru ilerleyişine devam etmesi ve Obama’nın Irak’a 300 personel göndereceğini ve gerekirse daha fazla adım atılacağını açıklaması TRY için önemli bir risk unsuru olarak dikkat çekiyor.
Bu nedenle USDTRY’deki gevşemelerin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Merkezin faiz indirimlerine devam etmesi ve Irak’taki istikrarsızlık TRY üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir önümüzdeki süreçte. USDTRY’den 2.15 üzerine doğru yeni bir hamle gelebilir görüşündeyiz, gevşemelerde ise 2.12 bölgesinin destek görevi görmesi beklenebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.