Dolar / TL Yorumu – 20.04.2015

TCMB Yarın Ne Yapar? Dolar Ne Olur?

TCMB Mart ayında beklendiği gibi politika faizi %7.50, gecelik borç verme faizi %10.75 ve gecelik borçlanma faizi %7.25’de sabit bırakmıştı. Nisan ayı kararları ise yarın 14.00’de açıklanıyor.
Mart’taki toplantıdan sonra dolar lira karşısında 2.73 üzerine kadar tırmanarak tüm zamanların zirvesini tazelerken SEPET kurda da tarihi seviyeler görüldü.  Bunun üzerine TCMB geçtiğimiz hafta yaptığı duyuruda döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirimin ve Türk lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını açıklamıştı. Ayrıca gerekirse ek tedbirlerin de alınabileceğine dikkat çekmişti Merkez.
Yüksek kur ve enflasyon nedeniyle bu ay faiz indirimi gelme ihtimali çok düşük. Öte yandan kurlardaki aşırı oynaklığa karşı yarın merkez bankasından lirayı destekleyici bir hamle gelme ihtimali var. Fakat politika faizlerinde bir artış yerine ikincil araçlarla kurlardaki yükselişe karşı önlem alma yolu tercih edilebilir.  Bu arada TÜİK’ten ay başında gelen veriler Mart ayında TÜFE’de aylık bazda %1.19, yıllık bazda ise %7.61 ile beklentilerin üzerinde bir artışa işaret ediyordu. 
Döviz depo faizleri veya Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizlerde artış gibi önlemlerin şu anki şartlarda geçici gevşemeler dışında yukarı yönlü trendi değiştirecek köklü bir etki yaratma ihtimali düşük bizce. Aşağıda 2.65 – 2.63 çok önemli bir destek bölgesi ve yarın TCMB’den gelebilecek hamlelerin (politika faizlerinde artış dışında) etkisiyle bu bölgeye doğru yaşanabilecek gevşemeler orta vadeli alış fırsatı olur görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.