Dolar / TL Yorumu – 19.01.2016

TCMB’den Ne Bekliyoruz?

TCMB Ocak ayı para politikası kararları saat 14.00’de açıklanıyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz ay faiz artışı beklentilerine karşı TCMB faizlerde bir değişikliğe gitmemişti. Piyasadaki genel beklenti bugün de yine TCMB’nin faizlerde herhangi bir değişiklik yapmayacağı yönünde fakat Aralık’taki kararlar sonrası TCMB’nin ne yapacağını ön görmek daha da zorlaştı.
Aralık karar metninde bir bakalım önce. Şöyle bir yönlendirme var; 
”Kurul, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir.”
Yani eğer piyasalardaki volatilite düşük kalır veya yükselmezse Ocak ayı toplantısından itibaren para politikasında sadeleşmenin (bandın altında ve politika faizinde artış) başlayacağını söylüyor TCMB.
Sepet kur 22 Aralık’taki toplantıya kıyasla şu an %2.5 yukarıda, BIST100 ise  o tarihteki seviyesinin %2 altında. Volatilite ve korku endeksi olarak bilinen VIX endeksi dün Eylül ayından sonra ilk kez 30.00 seviyesi üzerine yükseldi ve şu anda 27.00 ile 22 Aralık seviyesinin 11 puan üzerinde. Yani volatilitede kayda değer bir yükseliş var. Çin endişelerinin 2016 ile birlikte piyasalarda minik bir sarsıntıya neden olduğunu da hatırlayalım.
Yani TCMB’nin yine kendi yönlendirmesine bakarsak para politikasında sadeleşmeyi ertelemeyi tercih edebilir bugün. Yani faizlerde bir değişiklik yapmamayı. Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi TCMB’yi ön görmek daha da zorlaştı ve faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizinde ve politika faizi olan bir haftalık repo faizinde sürpriz artışlar da gelebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.