TCMB Kararları Sonrası Dolar / TL Yorumu

TCMB Sadeleştirmeyi Rafa Kaldırdı

TCMB beklendiği gibi Ocak ayı PPK toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Haftalık repo faizi %7.50, gecelik borç verme faizi %10.75, gecelik borçlanma faizi %7.25, geç likidite borç verme faizi de %12.25 seviyesinde sabit tutuldu.
Karar metnine baktığımızda bazı önemli değişiklikler görüyoruz. Öncelikle sadeleşmeye başlanacağına dair yönlendirme tamamen çıkarılmış karar metninden. Yani sadeleşme politikasını şimdilik rafa kaldırmış TCMB.
Ayrıca AB ülkelerindeki talep artışının ihracat üzerindeki olumlu etkisi ile birlikte artan jeopolitik risklere atıf var. Enflasyondaki iyileşmenin sınırlı olmasının faturası bu sefer kur etkisi değil artan maliyet unsurlarına kesilmiş.
TCMB ücret gelişmeleri, küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyat davranışları üzerindeki etkisi ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşa devam edileceğini belirtiyor.
Yani şimdilik faizlerde bir değişiklik ön görmüyor TCMB ve para politikasında mevcut duruş bir süre daha devam edecek. Kararların piyasa üzerindeki etkisine baktığımızda sadeleşme politikasının rafa kaldırılmasıyla dolarda 3.0280’lerden 3.0360’lara doğru bir yükseliş yaşandığını görüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.