Dolar / TL Yorumu – 18.09.2015

Fed’i Atlattık, Şimdi Fitch Gelsin

Fed geride kaldı ve yurt içi piyasalarda şimdi dikkatler bugün Fitch’den gelecek olan not değerlendirmesine çevrildi. Fitch şu an bizi BBB- seviyesinde derecelendiriyor ve görünümümüzü S&P ve Moody’s negatif olarak değerlendirirken Fitch durağan olarak görüyor. Moody’s ile birlikte Fitch’de notumuz en düşük yatırım yapılabilir seviyede, S&P ise henüz yatırım yapılabilir seviyede olmadığımızı düşünüyor.
Önce Fitch’den Türkiye ile ilgili gelen son açıklamaya bir bakalım. Kıdemli Direktör Gamble, 8 Eylül’deki açıklamasında siyasi gelişmelere rağmen kamu maliyesinin güçlü olduğuna dikkat çekmiş ve mali disiplinin devam etmesini beklendiğini belirtmişti. Bugünkü not değerlendirmesi için en önemli ipucu bizce burada.
Siyasi belirsizliklere karşı güçlü kamu maliyesi görünümümüz ağır basacak ve Fitch bugün kredi notumuzu değiştirmeyecek bizce Gamble’dan gelen açıklamalardan anladığımız kadarıyla siyasi riskler ileriye dönük kamu maliyesi için de çok büyük bir risk olarak görülmüyor, bu nedenle not görünümüne de bir değişiklik gelme ihtimali düşük.
Bu sene ilk değerlendirmesini 20 Mart’ta yapmıştı Fitch ve ne nota ne de görünüme herhangi bir revize gelmemişti. Yapılan açıklamada düşük petrol fiyatlarının enflasyon ve cari açıkta iyileşme sağladığına değinilmiş, güçlü kamu maliyesine dikkat çekilmiş ve Rusya, Ukrayna ve Orta Doğu’ya yapılan ihracatın düştüğü ifade edilmişti. Bugünkü açıklamada da benzer yorumlar görebiliriz. 
Fed’in faiz artırmaması en çok bizim gibi gelişmekte olan ülke piyasaları için pozitif fakat şu ana kadar bunu pek fazla kutlayabildik diyemeyiz. USDTRY 3.00 ile kararlar öncesi seviyelerden çok uzakta değil şu anda, BIST ise ilk seansı ekside kapattı.
Dün faiz artırmamak ile birlikte yakın vadede de faiz artırımları için çok istekli bir Fed ve Yellen göremedik. Bu nedenle dolar üzerindeki baskının devam etmesini bekliyoruz. Bizim için dışarıdan gelen bu iyi habere içeriden de olumlu bazı haberler eklenmesi USDTRY’de kısa vade için yönü aşağı çevirebilir. 
Tabi faiz artışları için Fed’i beklemesi nedeniyle önümüzdeki aylarda TCMB’nin de faiz artırma ihtimali düşük. Bu düşüşlerin hızını kesebilecek bir faktör. Yine de 3.00 direncinin tam anlamıyla kırılmasıyla önümüzdeki süreçte ilk olarak 2.95 sonrasında 2.90 seviyelerine kadar bir geri çekilme potansiyeli var. Daha derin bir düşüşten bahsetmek için ise henüz erken.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.