Dolar / TL Yorumu – 18.08.2015

TCMB Kararları ve Dolar

Koalisyon kurma çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanması sonrası piyasaların dikkati bugün saat 14.00’de açıklanacak olan PPK kararlarında. Siyasi belirsizlik ve Fed faiz artışı beklentileri nedeniyle 2.8770 üzerine kadar tırmanarak tüm zamanların zirvesini tazeleyen dolara karşı merkez bankasından bir müdahale gelip gelmeyeceği merak konusu.
Beklentilere baktığımızda piyasada genel bir konsensüs olmadığını görüyoruz. Temmuz sonundaki enflasyon raporu sunumunda para politikasında sadeleşmeye gidileceği ve detayların Ağustos ayındaki toplantıda açıklanacağı duyurulmuştu. Bugün sadeleştirmenin metodu ve diğer detaylarını öğrenmeyi bekliyor piyasalar.
Faiz politikasının sadeleştirilmesi, yani tekleştirilmesi kapsamında TCMB’nin koridoru piyasayı fonladığı ortalama civarına çekmesi bekleniyor fakat bu sürece bugün hemen başlamak yerine bizce önce detayları açıklayarak piyasayı hazırlamayı tercih edecek.
Kurların yükselmesinde aslan payı siyasi belirsizlikte ve bu risk devam ettiği sürece faiz artışlarının yaratacağı etki uzun sürmeyebilir. Diğer yandan hem enflasyon hem de büyümede görünüm faiz artışları için çok elverişli değil. Bu nedenle bugün faiz artışı beklemiyoruz fakat önümüzdeki aylarda politika sadeleştirmesi doğrultusunda gecelik borçlanma ve politika faizinde 75 – 100 baz puanlık artışlar yapabilir TCMB.
Siyasi belirsizlik lira üzerinde baskı yaratmaya devam edecek. Erken seçimlerin siyasi risklere ne kadar çare olacağı muğlak. Anketler erken seçimler sonrası da dört partili bir meclis oluşabileceğine işaret ediyor. Zaman zaman gevşemeler gelme ihtimali ile birlikte önümüzdeki süreçte 3.00 seviyelerine doğru yükseliş trendinin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.