TCMB Kararları ve Dolar/TL Yorumu

TCMB Kararları İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Merkez Bankası Ağustos ayı para politikası kararları biraz önce açıklandı.
Faizler Değişti mi?
Piyasanın büyük bölümü tarafından beklendiği gibi faizler değiştirilmedi. Haftalık repo faizi %7.50, marjinal fonlama oranı %10.75, gecelik borç verme faizi %10.25, gecelik borçlanma faizi ise %7.25 seviyesinde sabit tutuldu. Ayrıca munzam karşılık ve ROK’larda da değişiklik yok.
Karar Metninde Neler Var?
Temmuz ayı karar metnine göre bazı değişiklikler görüyoruz. Yurt içi ve dışı riskler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak daha sıkı bir likidite politikası uygulanma kararı aldı TCMB. Ayrıca küresel para politikalarının normalleşmesine (Fed’in faiz artışı) karşı uygulanabilecek politikalar ele alınmış.
Diğer Öne Çıkan Yorumlar Neler?
Önceki toplantı metninde olduğu gibi tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere ve küresel belirsizlikler ile gıda fiyatlarındaki artışın temkinli bir para politikası gerektirdiğine dikkat çekilmiş. Ayrıca işlenmiş gıda ve enerji fiyatlarındaki gelişmelerin kısa vadede enflasyonu olumlu etkileyeceği görüşünde fakat son zamanlarda kurlarda yaşanan oynaklığın çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiğine vurgu var.
Kararların Piyasa Etkisi Ne Oldu?
Siyasi belirsizlikler nedeniyle tarihi zirvelere giden kurlara karşı faiz artışıyla müdahale edilebileceği beklentisinde olanlar vardı. Faiz artışı gelmemesi nedeniyle USDTRY 2.88 üzerine kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini tazelerken, EURTRY ve GBPTRY’de de yukarı yönlü hareketlenme var.
Dolarda Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?
Siyasi belirsizliklerin devam etmesi ve Fed faiz artırım beklentileri nedeniyle USDTRY’de ne yazık ki daha yukarıları görebiliriz. İlk aşamada 2.90, önümüzdeki süreçte de 3.00 seviyelerine doğru yükseliş trendi devam edebilir. 2.8450 bölgesi ise en yakın destek bölgesi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.