Dolar / TL Yorumu – 17.08.2015

Dolar İşsizlik Verisi Sonrası Yeni Zirvede

CHP ile AKP arasındaki koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından AKP Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu bugün saat 14.00’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşecek. Görüşmelerden olumlu sonuç çıkma ihtimali düşük ve erken seçim riski TRY üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.
TÜİK tarafından biraz önce açıklanan Mayıs ayı işsizlik oranı da beklentiden kötü gelerek lira üzerindeki baskıyı artırdı. %9.0’luk beklentiye karşı işsizlik oranı Mayıs ayında %9.6’dan %9.3’e geriledi. Yani gerileme var fakat beklenen kadar değil.
USDTRY veri sonrası 2.86 üzerine tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini tazeledi. TCMB yarın saat 14.00’de Ağustos ayı PPK kararlarını açıklayacak. Piyasadaki genel beklenti faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönünde fakat politika faizinde artış bekleyen bazı ekonomistler de var. 
TCMB’den baskıyı azaltmaya yönelik hamleler gelme ihtimali var. Fakat faiz artışları dışında gelecek olan müdahalelerin yaratacağı etki şu anki şartlarda kalıcı olmayacak bizce. USDTRY için riskler yukarı yönlü olmaya devam ediyor ve kısa vadede gevşemeler gelme ihtimali olmasına karşı önümüzdeki süreçte 3.00 seviyelerine doğru bir hamle beklemeye devam ediyoruz. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.