Dolardan Tarihi Zirve – Dolar / TL Yorumu

Flaş: Dolar Tüm Zamanların Zirvesinde!

AKP ve CHP liderleri arasında yapılan nihai koalisyon görüşmeleri ardından Başbakan Davutoğlu bir konuşma yapıyor. Açıklamaya göre CHP’nin uzun dönemli, AKP’nin ise kısa dönemli seçim hükümetine sıcak bakması nedeniyle koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandı.
MHP’nin de koalisyon seçeneğine karşı olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, erken seçimlerin yüksek bir ihtimal olduğuna işaret etti.
Koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması ve neredeyse erken seçimlerin kesinleşmesi ile lira dolara karşı tüm zamanların en düşük seviyelerine geriledi. USDTRY 2.8270 üzerine kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini tazeledi. EURTRY ise geçtiğimiz sene olağan dışı toplantıyla gelen faiz artışlarından bu yana ilk kez 3.14 üzerini gördü.
TRY üzerindeki baskı devam edebilir. Diğer yandan TCMB’den baskıyı azaltmaya yönelik hamleler gelme ihtimali var. Fakat faiz artışları dışında gelecek olan müdahalelerin yaratacağı etki şu anki şartlarda kalıcı olmayacak bizce. Yani gevşemeler alış fırsatı olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.