Koalisyon Görüşmeleri ve Dolar / TL Yorumu

Bugünkü Koalisyon Görüşmesi ve Dolar

Üç hafta süren koalisyon görüşmelerinde son adıma geldik. Bugün 14.00’de AKP ve CHP liderleri bir araya gelerek koalisyon için nihai kararı verecek ve genel kanı toplantıdan koalisyon çıkmayacağı ve dolayısıyla da erken seçimlere gidileceği yönünde.
Erken seçimler ise piyasanın pek sevdiği bir durum değil. Anketler erken seçimler sonrası yine dört partili bir meclis görünümüne işaret ediyor. Tek partili bir hükümet çıkma ihtimali var fakat bir kaç sandalyelik fire ile tehlikeye düşebilecek bir tek partili hükümet olabilir bu. Yani erken seçimlere gitmek siyasi riskleri ortadan kaldırmayacak.
İçeride siyasi riskler devam ederken global risklere her gün bir yenisi ekleniyor. Euro Bölgesi düzlüğe çıkacak mı, Yunanistan kurtulacak mı, Fed ne zaman faiz artıracak sorularına cevap arayan piyasalar şimdi de Çin’in kur rejimini değiştirmesi sonrası oluşan belirsizliğin içinden çıkmaya çalışıyor. Yani Türkiye ekonomisinin içerideki siyasi belirsizlikten canı yanarken dışarıda da pek destekleyici bir hava yok.
Çin ile ilgili risklerin artması nedeniyle Fed’in faiz artışlarını ertelemeyi tercih edeceği düşünülebilir fakat eğer Fed faiz artışlarını Çin kaynaklı belirsizlikler nedeniyle erteliyorsa riskler Fed’in politikasını yeniden değerlendirmesine neden olacak kadar büyüdü demektir ve bu da global risk iştahı için iyi bir sinyal değil.
Dolayısıyla Fed, Çin yüzünden faiz artırmama kararı alırsa dolar yine özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı gücünü koruyabilir. Büyüyen Çin riski Fed’in faizleri rekor düşük seviyelerde tutmasının yaratacağı iyimserliğin etkisi ortada kaldıracak derecede önemli.
USDTRY için riskler yukarı yönlü olmaya devam ediyor bizce ve kısa vadede gevşemeler gelme ihtimali olmasına karşı önümüzdeki süreçte 3.00 seviyelerine doğru bir hamle beklemeye devam ediyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.