Dolar / TL Yorumu – 11.12.2015

Dolar Zincirlerini Kırdı

Dolar özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı güçlü bir seans geçiriyor. Güney Afrika’da maliye bakanının görevden alınması sonrası USDZAR 16.000 seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görürken USDCNY, PBoC’nin de desteği ile 6.45 ile son 5 yılın en yüksek seviyelerinde.
Fed’in yıllar sonra ilk faiz artışına günler kala gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskının artmasıyla USDTRY de 2.96 üzerine yükseldi ve son iki ayın zirvesini gördü. Şu an itibariyle %1.5’lik bir tırmanış var. Dolar, Meksika Pezosu ve Rusya Rublesi gibi diğer para birimlerine karşı da güçlü. USDMXN %0.75, USDRUB %1.10 yukarıda. 
Şöyle bir parantez açmakta fayda var. Aslında olay doların güçlü olması değil saydığımız bu gelişmekte olan ülke para birimlerindeki zayıflık. Zira EURZAR, EURMXN, EURTRY, EURRUB da yukarıları zorluyor bugün.
USDTRY’nin 2.94 direncini aşması daha yukarıların önünü açtı. İlk direnç 2.98 bölgesi ve sonrasında tabi ki 3.00 seviyesi var. Bu öğleden sonra ABD’den gelecek olan perakende satışlar, ÜFE, tüketici güven endeksi gibi verilerin beklentileri aşmasıyla yukarı yönlü hareket bu direnç seviyelerine doğru sürebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.