Dolar / TL Yorumu – 11.08.2015

Cari Açık Haziran’da Beklenti Üzeri

Merkez Bankası Haziran ayı cari denge rakamlarını açıkladı. Verilere göre cari açık Haziran ayında önceki yılın ayı ayına göre 812 milyon gerileyerek 3.35 milyar ile beklentilerden daha yüksek geldi. 12 aylık cari denge %1.8 gerileyerek 44.69 milyar, Ocak-Haziran dönemi cari denge ise %7.5 gerileyerek 22.7 milyar oldu. 
Hizmetler dengesi net gelirleri geçen yılın aynı ayına göre 460 milyon azalarak 2.29 milyar, birincil gelir dengesi açığı 160 milyon dolar artışla 909 milyon olarak gerçekleşti. Geçen yıl Haziran ayında 1.07 milyar seviyesindeki parasal olmayan altın kalemi ise bu Haziran’da 196 milyona gerilemiş durumda.
Beklentiden kötü veri lira için negatif fakat USDTRY için dikkatler Perşembe ve Cuma gününe çevrilmiş durumda. Dünkü liderler toplantısı sonrası koalisyon için nihai karar için Perşembe ve Cuma günü işaret edilmişti. Ayrıca haftanın son iki günü ABD’den de perakende satışlar, sanayi üretimi, güven endeksi ve ÜFE gibi kritik veriler de geliyor.
2.75 üzerinde kaldığı sürece USDTRY 2.80 iştahı devam edecek. Erken seçim ihtimali ve Fed’in Eylül ayı faiz artışını hala masada tutması nedeniyle dolar için riskler yukarı yönlü devam ediyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.