Dolar / TL Yorumu – 10.08.2015

Yeni Hafta Başlarken İçeride Tansiyon Yüksek

Sabah saatlerinde İstanbul’da patlayan bombalar ve silahlı saldırılar sonrası kötü haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Silopi’de mayınlı saldırı sonrası 4 polisin şehit olduğu haberiyle sarsıldık. 
Hafta başında artan tansiyon piyasalara da yansımaya başladı. USDTRY 2.7750’lerde başladığı günde artan tansiyon sonrası gelen alışlarla 2.79 üzerine tırmandı. 
Piyasaların dikkati diğer yandan da bu akşamki AKP ve CHP liderlerinin yapacağı görüşmede. İki hafta içerisinde koalisyon kurulması gerekiyor ve liderler bugün bir araya gelerek son haftalarda heyetler arasında yapılan pazarlıklarda gelinen son noktayı ve koalisyon ihtimalini konuşacaklar. Görüşme sonrası gelecek olan açıklamaların tonu kurlar ve borsanın bu haftaki yönü açısından çok önemli.
USDTRY için riskler hala yukarı yönlü. Koalisyon kurulsa dahi ne kadar kalıcı olacağı soru işareti. Diğer yandan çözüm sürecinin kesintiye uğraması sonrası yaşanan üzücü hadiseler TRY üzerindeki baskıyı bir kat daha artırıyor. 
2015 son çeyreğe Türkiye’de siyasi ve jeopolitik risklerin devam ettiği, dışarıda ise Fed’in faiz artışlarına doğru ilerlediği bir havada yaklaşıyoruz. Eğer bu hava devam ederse USDTRY’den yeni zirveler gelmesi ve 3.00 seviyelerine doğru bir hamle pek de şaşırtıcı olmayacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.