Moody’s Değerlendirmeleri ve Dolar / TL

Moody’s Seçim Değerlendirmesi Yaptı

Fitch ve S&P’nin ardından diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de seçim değerlendirmesini yayınladı ve üç kurum arasında en karamsar değerlendirmenin Moody’s’den geldiğini görüyoruz.
‘Türkiye seçim sonuçları kredi negatif, yükselen siyasi belirsizlik politikaların uygulanmasını geciktirebilir’ başlıklı raporda Moody’s, sonuçların işaret ettiği koalisyon veya azınlık hükümeti seçenekleri Türkiye’nin dış kırılganlığını azaltacak, yatırım havasını geliştirecek ve ekonomik büyümeyi canlandıracak ekonomi politikalarının uygulanmasını geciktirebilir diyor.
Diğer yandan aynı raporda seçmen çeşitliliğinin parlamentoya yansıması Türkiye’de kurumların gücünü ve yatırımcıların kurumlara olan güvenini ve kamu maliyesinin BAA3 olan kredi notunu destekleyeceğine dikkat çekiliyor. Moodys ayrıca 2019’dan önce erken seçim olasılığını yüksek görüyor.
Kredi notumuzu en düşük yatırım yapılabilir seviye olan BAA3 seviyesinde, görünümümüzü negatifte tutan Moody’s en son değerlendirmesini 16 Nisan’da yapmıştı. Bir sonraki değerlendirme 7 Ağustos’ta. Görünümün negatif olması zaten bir sonraki not değişikliğinin aşağı yönlü olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yani 7 Ağustos’a kadar siyasi belirsizliğin devam etmesi Moody’s’den bir not indirimini tetikleyebilir.
Seçim sonrası gelen ilk tepkinin ardından, genel dolar zayıflığı nedeniyle USDTRY üzerinde baskı var. Fakat 2.75 – 2.70 bölgesi kalın destek olarak çalışmaya devam ediyor şimdiye kadar ve hem orta vadeli USD hem de TRY görünümü bu baskının kalıcı olmayacağını düşündürüyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.