Dolar / TL Yorumu – 10.06.2015

Büyüme Verisi Sonrası Dolar Ne Olur?

Gündem seçim sonrası hükümet belirsizliği ile meşgulken ekonomiden iyi bir haber geldi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2015 ilk çeyrekte %2.3 büyüdü. Piyasada %1.6’lık bir beklenti vardı.

İyi veri sonrası USDTRY 2.73 altına gerileyerek genel seçim sonrası en düşük seviyeleri gördü. Sadece iyi büyüme verisi değil dolar üzerindeki genel baskının da bu gerilemeye katkı sağladığını söyleyelim.
Detaylara döndüğümüzde hane halkı tüketiminin %4.5, kamu harcamalarının %2.5 arttığını görüyoruz. Sektör bazında ise sanayi sektörü büyüme kaydedemezken hizmetler sektörü %4.1, tarım %2.7, imalat sektörü %0.8 büyüme, inşaat sektörü ise %3.5 daralma yaşadı.

Dış ticaret eksi katkıda bulundu büyümeye. İhracat ilk çeyrekte %0.3 azalarak 7.85 milyar olurken, ithalat %4.1 artarak 8.7 milyar oldu.
Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre neredeyse yarı yarıya gerileyen bir büyüme rakamı var fakat piyasa beklentilerini de aşan bir rakam aynı zamanda. Nette TRY için pozitif ve piyasadaki genel dolar baskısı ile birlikte USDTRY’yi aşağı çekebilir kısa vadede. 
Fakat hükümet belirsizliği devam ederken USDTRY’deki düşüşlerin uzun sürme ihtimalinin düşük olduğu uyarısında bulunalım. Ayrıca son günlerde dolara karşı esen rüzgar yarın ABD’den gelebilecek güçlü perakende satışlar raporuyla tersine dönebilir. USDTRY için 2.75 – 2.70 bölgesinin kalın destek olarak çalışmaya devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.