DOLAR / TL YORUMU – 08.10.2014

Açıkça Yazdık: Dolar TL Orta Vadede Ne Olacak?

Geçtiğimiz günlerde Dolar’ın 2.15 li seviyelerden 2.25 in üzerine hızlı çıkışının ardından (Hatta bir ara 2.30 üzeri bile gördü) Türkiye’de küçük, orta, büyük tüm yatırımcılarının dikkati Dolar TL üzerinde toplandı.

Dolar’ın yükselmesinin önünde bir çok sebep var, ama başlıca saymak gerekirse 3 sebep;
1- Küresel piyasalarda bir belirsizlik var; bir çok ülke arasında aynı anda çıkan gerginlikler oldu, Ukrayna, Rusya, Suriye, Irak, İsrail, Filistin ve beraberinde gelen küresel endişeler derken, risk iştahı azaldı ve Dolar gibi güvenli limanlara sığınan yatırımcılar Dolar’ın yalnızca TL ye karşı değil, tüm para birimlerine karşı değerini yükseltti.

2- ABD Merkez Bankası (FED) faiz arttırma sürecine doğru gidiyor. Bu uzun zamandır bilinen ve tahmin edilen bir şey fakat süreç yakınlaştıkça ve başladıkça, Dolar’ın değer kazanmasını daha da tetikleyecek önemli bir durum.
3- 17 Aralık operasyonlarını başlangıç olarak alırsak Türkiye’de yurtiçi gündem sürekli olarak değişiyor. Karşılıklı fikirlerin en sert dile getirildiği ve toplumsal ayrışmanın nispeten yüksek denilebileceği bir seviyedeyiz. Siyasetçiler arasında sürekli olarak gerginlik haberleri ve sokakta malesef sürekli ufaklı büyüklü çatışma haberleri duyabiliyoruz. Yurt içinde durum böyle devam ederken, sınır komşusu olduğumuz ülkelerdeki durumu saymamıza gerek yok. Üstelik tüm bu olumsuz gelişmelerin hangi yöne doğru evrileceğini tahmin etmek mümkün değil. Yani bu son maddeyi, Türkiye’nin genel belirsizliği olarak nitelendirilebiliriz.
Şimdi başlığımızda orta vadede Dolar TL yorumu yapacağız dedik. Bunun için önce yukarıda saydığımız maddelerin hangilerinin geçici olduğunu tespit etmek gerekiyor. Küresel belirsizliklere baktığımızda, herhangi biri önümüzdeki bir kaç haftada çözüme ulaşacağa benzemiyor. FED Faiz arttırıma sürecine baktığımızda, bir değişiklik olmayacağı kesin gibi. Türkiye’ye özel belirsizliğe bakar isek, bırakın azalmayı her geçen gün bu belirsizliğin arttığını ve muhtemelen önümüzdeki günlerde Kobani çatışmaları, potansiyel Suriye savaşı ile birlikte bu belirsizliğin artacağını tahmin edebiliriz.
Tüm bu sebeplerden dolayı, Dolar TL’nin orta vadede 2.35-2.40 lı seviyelere gelmesini beklemek yanlış olmayacaktır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.