Dolar / TL Yorumu – 08.06.2015

Seçimlerle İlgili İlk Değerlendirmeler Geliyor

Seçim sonrası ortaya çıkan tablo ile ilgili kurumlar ve bankalardan ilk değerlendirmeler geliyor. Ön plana çıkan değerlendirmeleri şöyle bir toplayayım.
Kredi derecelendirme kurumu S&P, sonuçların kredi notu üzerine herhangi bir etkisi olmayacağını duyurdu. Türkiye’de büyüme hızı tarihi ortalamalara oranla zayıf diyen S&P, negatif görünümü büyüme konusundaki belirsizliklere bağladı ve dengelenme olursa görünümün durağana çevirilebileceğini açıkladı. Fitch ve Moody’s Türkiye’nin kredi notunu en düşük yatırım yapılabilir seviyede tutuyor ve bu iki kurumdan gelecek yorumlar daha önemli fakat S&P’den çok farklı bir tutum sergilenmesini beklemiyoruz.
Londra merkezli ekonomik araştırma kurumu Capital Economics ise azınlık hükümeti senaryosunun belirsizlik içerdiğini, partilerin koalisyon kurmasının olumlu yansıyabileceğini açıklarken makroekonomik dengelerin zor bir durumda olduğunu ve büyümeyi destekleyecek reformları gerçekleştirmenin zorlaşabileceğine dikkat çekti.
Öte yandan Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs, USDTRY tahminlerini revize etti. Bankanın yeni 12 aylık tahmini 3.15, 2016 sonu tahmini ise 3.40.
Sonuçlar sonrası kurlarda yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeye TCMB’den kritik bir müdahale geldi sabah saatlerinde. Hem dolar hem euro mevduatları için ödediği faizleri indirdi Merkez Bankası. Dolar mevduat faizini %4.0’ten %3.5’e, euro faizini ise %2.0’den %1.5’e…
İlk gün piyasanın verdiği tepki korkulduğu kadar değil dersek yanlış olmaz herhalde.  Avrupa açılışında 2.80 üzerine tırmanan USDTRY an itibariyle 2.75 direncinin hemen  altına sarkmış durumda. Cuma günkü iyi istihdam raporuna karşı doların haftaya zayıf tonda başlaması ve TCMB’den gelen hamlenin etkisi de var bu geri çekilmede.
Çok güçlü istihdam raporu sonrası dolardaki bu durgunluğun çok uzun sürmesini beklemiyoruz. Perşembe günü ABD’den yine çok önemli bir rapor geliyor; perakende satışlar. İçerde ise politik havanın daha netleşmesi en az bir kaç gün/hafta alacak. Hatta bir kaç aylık bir sürünceme bile bizleri bekliyor olabilir. Yani USDTRY’de gün içinde gelen gevşemenin kalıcı olma ihtimali düşük.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.